3 Aylar Ne Zaman 2020

3 Aylar Ne Zaman 2020?

Müslümanların ibadetlerine en çok düşkün oldukları zaman olarak bilinen 3 ayların gelişi ile birlikte bereketin geldiğine de inanılmaktadır. İlk 3 aylar girişinde Müslümanları karşılayan Recep ayının girişinden itibaren çeşitli zikirler ve ibadetler yapılır. Bu aylarda Kur’an-ı Kerimi hatim etmenin faziletinin büyük olduğu söylenmektedir. 3 aylar denince aklımıza ilk olarak Recep Ayı, Şaban Ayı ve son olarak Ramazan ayı gelmelidir. Ramazan ayının bitişi, Ramazan Bayramının başlangıcı ile birlikte 3 aylardan çıkmış oluyoruz. Peki 3 aylar ne zaman 2020? senesine ait tarihler şunlardır;

3 ayın ilk başı olan Recep ayı 25 Şubat salı gününden başlayıp 23 mayıs 2020 tarihinde Ramazan ayı ile birlikte son buluyor.

3 Aylarda Yapılması Tavsiye Edilen İbadetler

Peygamber efendimiz 3 aylar boyunca ibadetlerini daha fazla yapmaya başlarmış. Recep ayı girince o kadar çok oruç tutarmış ki sahabeleri hiç oruç açmayacak zannederlermiş. Bazen arayı o kadar açarmış ki hiç oruç tutmayacak diye düşünürlermiş. Bu yüzden 3 aylarda yapılması tavsiye edilen ibadetler içinde oruç tutmak, bol bol tevbei istiğfar etmek, kuran-ı hatmetmeye çalışmak, nafile veya kaza namazları kılmak bunlar arasındadır. Ayrıca Allah’ı zikretmeyi hiç ihmal etmemeniz bu aylara ait olan bir şey olmamakla beraber günlük hayatımızda da yapmamız gereken bir eylemdir. Yardıma muhtaç insan veya hayvanlara el uzatmak yine bu aylarda sevabı çok olan ibadetlerden diyebiliriz.

webtoz.com