Akdeniz diyeti listesi

Akdeniz diyeti listesi

Diğer diyet planlarındaki gibi, diyet kurallarını içermeyen Akdeniz diyeti, yeme odaklı bir diyettir. Bu beslenme tekniğinde temel olarak, Akdeniz’e komşu ülkelerin pişirme teknikleri ve yemek yeme alışkanlıkları örnek alınır. Dünya genelinde Med diyeti olarak da bilinen Akdeniz Diyeti, Harvard Üniversitesi tarafından araştırılmış, birçok hastalığı tedavi etmesi sebebiyle de önerilmiştir. Akdeniz diyetinde kırmızı et, meyve, sebze, tahıl, zeytinyağı, tereyağı, kanola yağı gibi besinler yer alır. Bu diyet bu besinler üzerinden ilerleyerek uygulanmaktadır. Akdeniz’e kıyı şehirlerde yaşayan insanların beslenme kültürü beğenildiği için ve yaşam kalitesi benimsendiği için bu diyet uygulanabilir.

Akdeniz diyetinde neler var

Akdeniz diyeti besin açısından çok zengin bir diyet türüdür. Haftada en az iki kere kümes hayvanları ya da balık tüketilmelidir. Ayda bir kaç kez kırmızı et de tüketilebilir. Akdeniz diyetinde tatlandırıcı olarak tuz değil, otlar ya da baharatlar kullanılır. Bu diyet yemek yeme açısından özgür bir diyet türü gibi görülse de, bu diyeti yapan kişilerin yoğun ve düzenli egzersiz yapması gerekir. Tüm besinler özgür yenilecek gibi görülse de bazı besinler kontrollü bir şekilde yenilmelidir. Aksi takdirde diyet amacını aşmış olur. Bu diyet türünde baklagiller de yenilebilen besinler arasındadır.

Akdeniz diyetinin faydaları nelerdir?

Depresyona yakalanma riskini azaltır. Alzheimer gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Kansere karşı koruyucu etkileri vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalanma riskini azaltır. Hazımsızlık sorununun önüne geçilebilir ve bağırsaklar daha düzenli bir şekilde çalışır. Diyabet gibi hastalıkların görülme riski azalır. Akdeniz diyeti, kalp krizi riskini de düşürür. Vücudunuzda istemediğiniz kilolardan sağlıklı bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olur. Damar tıkanıklığı gibi problemlerin önüne geçer. Kötü kolesterolün düşmesini sağlarken yüksek tansiyonun düşmesinde de etkilidir.

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri