Android Virüs Temizleme

Android Virüs Temizleme

Android içerisinde zararlı yazılımlar cihazlarınıza bulaşabilir. Özellikle Malware ve bot-net gibi zararlı yazılımlar dışarıdan yüklenen uygulamalar üzerinden sisteme bulaşmaktadır.

Google Play mağazasının sınırları dışına çıkmamanız durumunda zararlı yazılım konusunda endişelenmeniz gerekmiyor. Geçtiğimiz dönemlerde Android kullanıcılarının başını ağrıtan zararlı yazılımlar dışarıdan yüklenen uygulamalar sebebiyle Android cihazlara bulaşmayı başarmıştı. Bu tip kötü niyetli uygulamalar daha çok kurulum sırasında kullanıcıdan yönetici izinlerinden yararlanıyor. Bu gibi durumlarda şüpheli uygulamalara yetkilerin verilmesi daha sonraki aşamalarda uygulamanın kaldırılmasını zor hale getirebiliyor. Bu yüzden tamamen güvenmediğiniz uygulamaların izinlerini gözden geçirmeniz gerekir. Peki, Android virüs temizleme nasıl yapılır?

Zararlı Yazılımları Kaldırma

Sistem içerisinde zararlı bir yazılımın olduğunu düşünüyorsanız şüphelendiğiniz uygulamaları kaldırabilirsiniz. Bu yaparken ilk olarak cihazınızı güvenli moda almanız gerekir. Bu mod üzerinde üçüncü parti uygulamalar devre dışı kalacaktır.

Güvenli modu kullanmak için Google araması yapabilirsiniz. Güvenli moda giriş yaptıktan sonra sol alt köşede yer alan Güvenli mod yazısı ortaya çıkacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken ise uygulama listesini açarak zararlı yazılım olduğunu düşündüğünüz uygulamayı kaldırmaktır. Eğer kaldırmak istediğiniz uygulama üzerinde kaldır butonu yer almıyorsa, zararlı yazılıma yönetici yetkisi verdiğinizi gösterir. Bu nedenle uygulamayı silmek için verdiğiniz yetkiyi kaldırmanız gerekir.

Yönetici yetkisi bulunan uygulamaları görüntülemek için Cihaz yöneticileri bölümüne girebilirsiniz. Çoğu cihaz üzerinde bu menü Gizlilik ve güvenlik menülerinin altında yer alır. Cihaz yöneticileri menüsüne giriş yaptıktan sonra cihazdaki yönetici yetkisine sahip olan uygulamaları görebilirsiniz.

webtoz.com
Posted in Android

General Mobile E-Tab 4 Wifi’ye bağlanma

Posted in Android

PUBG Mobile oyundan atma sorunu

Posted in Android Android Sorunlar

Android Arka Plan Verilerini Kısıtlama Wifi

Posted in Android Android Sorunlar

Android Güncelleme Sonrası Isınma Sorunu