Ashabı Kehf Yedi Uyuyanlar

Ashabı Kehf Yedi Uyuyanlar

Tarihte 7 uyuyanlar olarak bilinen Ashabı Kehf tam 300 yıl uyumuşlardır. Uyandıklarında sakalları uzamış ve çok büyük bir açlık çekiyorlardı. Hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar bu olayın gerçekliğini kabul etmişlerdir. Ashabı Kehf ile ilgili söylenen en büyük düşünce ise Ashabı Kehf’in türkiye’de olduğudur. Her zaman isimlerini duyduğumuz ama hiç tanımadığımız bu Ashabı Kehf kim?

Dünya ilk kez 7 uyularlar efsanesini Süryani bir psikopastan duymuştur. Süryani psikopasın anlattığına göre Efes şehrinde put peres bir toplum bulunmaktaydı. Bu toplumda büyük bir kıtlık baş göstermiştir. Kıtlığın suçlusu olarak halk, 7 genci suçlamıştır. Bu gençlerin putlara kurban edilmesi gerektiğini söylemişlerdir. Elbette bu gençler hiçbir şekilde kurban olmayı kabul etmezler, 7 genç ve bu gençlerin köpeği Kıtmir, halktan ve imparatordan kaçıp bir mağaraya saklandılar. Bu mağaranın yerini bulmak oldukça zordu. Ama askerler mağarayı bulup içini iyice araştırdılar. Ama içeride kimse yoktur. Bunun üzerine askerler mağaranın önünü bir duvar ile ördüler ve bu yedi genci ölüme terk ettiler. Tüm bunlar olurken, gençlere bir uyku çöktü ve hepsi yavaş yavaş uyudular.Ashabı Kehf Yedi Uyuyanlar

Ashabı Kehf gözlerini açtığında sanki aradan hiç zaman geçmemiş gibiydi, ama karınları oldukça açtı. Bunun üzerine mağaranın önüne örülen duvarı kırıp açtılar. İçlerinden birini şehre yiyecek alması için gönderdiler. Genç şehre ulaştığında gözlerine inanamadı, çünkü Efes büyük bir kent olmuş ve insanlar artık isa peygambere inanıyordu. Genç parayı uzatıp yiyecek bir şeyler almak istediğinde paranın geçersiz olduğunu öğrenir. Akabinde Ashabı Kehf bir gün değil yüzyıllardır uyuduklarını anlamışlardır.

Bu olay kuranı kerimde de anlatılmaktadır. ‘’Sen onları uyanık sanırsın, oysa onlar (derin bir uykuda) uyuşmuşlardır. Biz onları sağ yana ve sol yana çeviriyorduk. Köpekleri de iki kolunu uzatmış yatıyordu. Onları görmüş olsaydın, geri dönüp onlardan kaçardın, onlardan içini korku kaplardı.’’Ashabı Kehf Yedi Uyuyanlar

Ayetten de anlaşılacağı üzere Ashabı Kehf uyuyorlardı ama başkası gördüğünde onları uyanıkmış gibi sohbet eder gibi görüyorlardı. Ashabı Kehf’in kıyamete kadar dünyada gezecekleri rivayet edilmiştir.

 

webtoz.com
Posted in Webtoz

oyun ile ilgili sözler

Posted in Webtoz

Aşk101 Dizi İncelemem

Posted in Webtoz

Aydan Getirilen İnsan Eli

Posted in Webtoz

Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması