Atkins Diyeti

Atkins Diyeti

İsmini yaratıcısından alan Atkins diyetinin en temel özelliği karbonhidrat oranının çok düşük olmasıdır. Bilindiği gibi karbonhidrat sağlıklı olarak seçildiğinde ve az miktarda alındığında vücudumuz için yararlıdır. Ama abartılması daha fazla acıkmaya ve daha fazla yemek yemeye yöneltir. Bu yüzden karbonhidrat yerine protein alırsanız daha uzun süre tok kalabilirsiniz. Atkins diyetinin  bir diğer özelliği ise sağlıklı yağlara da izin vermesidir. Az karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve bol protein alımıyla sağlıklı bir şekilde kilo verme yöntemidir.

Atkins Diyetinde Nelere Dikkat Edilir?

Atkins diyetinin ilk iki haftasında bol protein ve sağlıklı yağlarla birlikte günde 20 gramın altında karbonhidrat tüketilir. İkinci aşamada ise bunlara biraz daha sebze, az miktarda meyve ve fındık gibi kuruyemişler eklenir. Üçüncü aşamada kilo verme devam etmiş ve istenen kiloya yaklaşılmışsa karbonhidrat miktarı arttırılabilir. Son aşamada ise kaldırabileceğiniz ve yakabileceğiniz kadar karbonhidrat almanız önerilir.

Atkins Diyetinin Farklı Uygulamaları

Vücudun karbonhidratlardan uzak durup yağ ve proteinle etkileşime ve hızlanmaya giriş sürecine indüksiyon adı veriliyor. Bu aşamayı istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. Ama kilo verme hızınızı azaltmamalısınız. Mesela Atkins diyetinde dileyenler bu dört aşamayı biraz yavaşlatabilir ya da karıştırabilir. Önemli olan karbonhidratın az ve yağ ve proteinin çok alınmasıdır. Baştan itibaren az miktarda meyve tüketilebilir. Beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak her gün az miktarda karbonhidrat eklenebilir. Çok düşük karbonhidratlı bir başka diyet olan Ketojenik diyet de bu diyetin başka bir uygulamasıdır. Alınabilecek olan sağlıklı yağlar arasında ise organik ve saf zeytinyağı, hindistancevizi yağı, avokado yağı ve fındık yağı bulunuyor. Bunun yanında tereyağı ve yağlı süt ürünleri de kullanılıyor. Buradaki amaç her zaman karbonhidrattan uzak kalarak vücudun kilo verme hızını arttırmaktır.

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri