Merhabalar Bilgisayarlar Neden Kasar Etkileyen Faktörler Nelerdir.İlk Olarak Bunları Açıklıyalım Ardından Bilgisayar Kasmasına Yavaşlamasına Veya Donmasına Sebebiyet Veren Programları Tespit Ederek Öğrenelim.

İlk Olarak Bilgisayarlar Bildiğiniz Üzere Bir Kaç Parçanın Bir Araya Gelmesi İle Yazılımlarla Yönetilen Çalışan Bir Araçtır.Bir Bilgisayarın Stabil Çalışması İçin Bilgisayar Üzerinde, Kullanılan Tüm Programların Minimum Özeliklerini Kaldırması Gerekmektedir.Aksi Halde Bilgisayarda Aşırı Isınmalar Aşırı Kasmalar Hatta Aşırı Isınmadan Dolayı Anakartı Yakabilme Durumları Yaşanmaktadır.Günümüz Gelişen Teknolojisi Kullandığımız Yazılımların Devamlı Güncelleme Alıp Daha Bir Üst Seviyede Hizmet Sağlaması Amaçlı Olduğu İçin Bilgisayarlarımızın Yapısı Bunlara Karşı Güçlü Olmadığından Yetersiz Kalmaktadır.Bilgisayarın Yavaşlaması Donması Hatta Aşırı Isınması Bu Faktörlerden Sadece Biridir.Fakat Ortak Nokta Yetersiz Teknolojiye Sahip Olmasıdır.

Bilgisayarlar Bu Nedenle Yavaşlamaktadır.Bir Örnekle Gösterelim Ve Bunun Tespitini Resimli Şekilde Görelim

Bilgisayarı Yavaşlatan Programı Öğrenme Tespit Etme

İlk Olarak ctrl Alt Delete Tuşlarına Basıp Görev Yöneticisi Programını Açalım.Açılan Pencerede Bizim Bilgisayarımızda Ne Kadar Çalışan Program Var İse Listelenmektedir.Sistem Dosyaları da Vardır Bu Neden ile Herhangi Bir Sonlandırma Yapmayalım.

Bilgisayar Neden Yavaşlar.

Resimde Görmüş Olduğunuz Üzere Performans Bölümüne Tıklıyalım.Karşımıza Gelen Ekranda Mevcut Teknolojiye Ait Olan Bilgisayarımızın Şuan ki Açık Olan Programlar İle Beraber Yüzdelik Olarak Performansını Göstermektedir.

Bilgisayar Neden Yavaşlar.

Bu Alanda Dikkat Etmeniz Gereken 2 Nokta Vardır Biri Cpu Kullanımı Diğeri İse Bellek Yazımıdır.

Cpu Ve Bellek Ne İşe Yarar

Cpu Kullanımı Yani İşlemcinizin Performansı Aşırı Derecede Yüksek Olursa Bu Sizlere Donmalar Yavaşlamalar Sağlıyabilir. Çünki Yetersiz Kaldığı İçin Hizmet Verememektedir.

Bellek Performansı İse Bilgisayarın Çalışmasını Sağlıyan Ana Faktör Yazılımı Ve Bununla Beraber O Anki Kullandığınız Programları Kapsayan Performans Değerini Gösterir.Bellek Yazım Performansı Yüksek Olursa Yani Donanımınız Yetersiz Kalırsa Donmalar Ve Yavaşlamalar Yaşayabilirsiniz.Örnek İle Anlatıcak Olursak Araba İçinde Oturan Cpu, Araba İse Bellek tir. Bellek Dosyaları Barındırmakla Beraber Bunları Hızlı Olarak Yazmayı Amaçlar.Saniye Üzerinde İşlem Yapabilmesi Önemlidir.Bunun İçin Günümüzde Artık Hdd Yerine Ssd Kullanılmaktadır.

Bilgisayar Yavaşlamasını Tespit Etme

Bilgisayar Yavaşlamasını Donmasını Tespit Edebilmek İçin Görev Yöneticisi İşlemler Bölümünde Hangi Programın Bilgisayarı Yavaşlattığını Veya Donmasına Sebebiyet Verecek Yazılımı Görebilirsiniz.Daha Teknik Veriler Elde Etmek İstiyorsanız  Resimdeki Kırmızı İle İşaretli Olan Kaynak İzleyicisini Aç Tıklıyalım Açılan Pencerede Daha Teknik Veriler Elde Edebilirsiniz.

Bilgisayar Neden Yavaşlar.

Gelişen Teknoloji Ve Rakip Firmalar Artık Birbirlerini Takip Etmek İle Beraber Bir Birlerinin Ürünlerine Fark Atacak Donanımlar Sunmaktadır.Bunun Bir Örneğini Anlatmak İstiyorum.Bildiğiniz Üzere 2013 Yılında İntel i7 Donanımını Üretmişti.Bu Üründen Sonra Amd Atak Yapıp 2018 Yılında İntel Core i7 Üzeri İşlemci Üretti Tabi İntel Reyiz Boş Dururmu Aynı Yıl i9 Piyasaya Sürdü Arkadaşlar Aralarında Pek Fazla Fark Yok.Fakat Marka Savaşları Cebinizi Yakmasın.Dikkat Edelim.Yani Teknoloji Devamlı Geliştikçe İsteklerde Artıyor Oyunlar Üzerindeki Grafiklerin Artması Gibi.Tabi Zevkler Ve Renkler Tartışılmaz Bu Yüzden Zevk İçin Para Kıymak Veya Kıymamak Size Kalmış.

Bilgisayar Neden Yavaşlar.

Bu Arada Chrome Her Zamanki Gibi Benim Bilgisayarımda En Yüksek Değeri Gösteriyor.

Yavuz tarafından yayınlandı

Ne bileyim Füsun. Şimdi aramıza duvar örsen, Yine kalkıp senin sevdiğin renge boyarım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir