Bilgisayar Ram Nedir? / Bilgisayar Rom Nedir?

Bu yazımız içerisinde, bilişim sektöründe adını sürekli olarak duyduğumuz RAM ve ROM kavramlarında bahsedeceğiz. RAM ve ROM nedir?.

RAM Nedir?

Ram Nedir? RAM bilgisayarda ve cep telefonunda en önemli donanımlardan bir tanesidir. RAM geçici depolama ünitesi olarak adlandırılır. RAM’in geçici hafızasında bilgisayarlarda çalışan uygulamaların verileri tutulur. Uygulamayı kapattığınız zaman bile bir süre bu veriler güncel olarak saklanır. Daha sonra RAM’den silinir. Bilgisayarın fişi çekildiği zaman RAM’de hiçbir veri kalmaz. Anca ROM elektrik olmasa da bilgileri saklamaya devam eder.

ROM Nedir?

ROM Nedir? ROM sadece okunabilen verileri taşıyan sistemdir. ROM’da bulunan veriler okunabilir ancak yeni veri girişi yapılamaz. BIOS ROM sistemlerinden bir tanesidir. Üretim aşamasında yazılan veriler bu çipler içerisinde saklanır. ROM’ların başlıca kullanım amacı değiştirilmemesi gereken önemli verilerin saklanmasını sağlamaktır.

Rom Bellek Cihazımızın Kullanılan Yazılımını Otomatik Açılmasını Sağlamak tadır.Rom Bellek Üzerinde Herhangi Bir Depolama Yapılamaz Okunabilir.

 

webtoz.com
Posted in nedir

evde kal Resimlı Sloganlar

Posted in nedir

Hazreti Kime Denir Mevlana’ya Neden Hazreti Diyorlar

Posted in nedir

Obezite Nedir Ve Neden Olur

Posted in nedir

LİNKLERE RESİMLERE VİRÜSLERİ NASIL YERLEŞTİRİYOLAR