Bu hafta, sosyal medya kullanıcıları, 10 yıl öncesinin fotoğraflarını ve # 10yıllıkdeğişim etiketini paylaşıyorlar. Bu bize bilim dünyasının o dönemde nasıl değiştiğini düşündürdü. Gezegenimizdeki buzulları geri çekilmekten, güneş sistemimizin en derinlerine kadar, son on yıl bilgimizde ve doğal dünyamızdaki keskin değişikliklerde büyük ilerlemeler gördü. Bu arada, bilgisayarlar tamamen hayali ancak fotogerçekçi görüntüler oluşturmayı öğrendi. Bilim ve dünya nasıl değişti? diye merak ediyorsanız sizlere bir kaç örnek verelim.

Dünya da Değişen Kolombiya Buzulu, Alaska

kolombiya buzulu Colombia Buzulu, dünyadaki en hızlı değişen buzullardan biridir. 1980’den beri NASA’nın uydularından gelen bu sahte renkli görüntülerde gösterildiği gibi geri çekiliyor. Son üç yılda kuzeye 20 kilometreden fazla ilerlemiştir. Buz kütleleri dibinden koparak küresel deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulundu. Aynı zamanda, buzul büyük ölçüde inceltilerek, resimlerde görülen kahverengi ana kayalık alanını genişletti.

 

Bilimde Değişen Plüton

plütonOn yıl önce, Plüton düşük bir noktada idi. Uluslararası Astronomik Birliği , Plüton’u bir cüce gezegen olarak yeniden sınıflandırarak 2006 yılında gezegen statüsünden çıkardı .

NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı ilk kez bize Pluto’nun bir bakış açısını verdi . Geri gönderdiği güzel resimler , puslu atmosferi, yumuşak genişlikleri ve donmuş dağları ile bizi büyüledi ve şaşırttı.

 

 

Yapay sinir ağları tarafından oluşturulan sahte yüzler

ve
2014

Son 10 yılda, bilgisayarlar , tamamen hayal edilen insanların yaşam benzeri fotoğraflarını oluşturmayı öğrendi . Yapay sinir ağları, fotoğraflar gibi geniş bir veri kümesini analiz ederek çalışmalarına devam etti. Üretken bir rakip ağ veya GAN adı verilen belirli bir tipte , sistemin bir kısmı sahte veri oluşturdu. Başka bir kısım ise gerçek olup olmadığına karar vermeye çalıştı. Aşağıdaki görüntülerin gösterdiği gibi, bu alandaki ilerleme oranı şaşırtıcı olmuştur.

 

2018
2018

 

İki resim arasında bulunan fark çok belirlidir. Bir resim bilim adamları tarafından 2014 yılında objektiflere yansımışken, diğeri ise 2018 yılında yansımıştır.

İklim değişikliği ile ilgili sahip olduğumuz bilgi zenginliğine rağmen, araya giren yıllar bizi yaklaşmakta olan felaketten uzaklaştırmakta çok az ilerleme kaydetti.  2018’deki bir kapakta, insanlığın aptallaşıp artmayacağını sorduk, ancak soruya net bir yanıtı bilim adamlarından alamadık. “Eğer dünyayı aptal olarak algılarsak, belki de bunun sebebi, bilimin bilgimizi genişletmesi nedeniyle, önerdiği rasyonel çözümler ile dünyanın dağınık gerçekliği arasında genişleyen bir boşluk görüyoruz” dedi.

Bilim ve dünya nasıl değişti diye hala aklınızda sorular var ise yazının altında yer alan yorum kısmına merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. En kısa sürede dönüş yapılacaktır.

 

 

Yavuz tarafından yayınlandı

Ne bileyim Füsun. Şimdi aramıza duvar örsen, Yine kalkıp senin sevdiğin renge boyarım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir