Bursa Ulu Cami’de İlk Namazı Kim Kıldırdı?

Bursa Ulu Cami’de İlk Namazı Kim Kıldırdı?

Bursa Ulu Camii Yıldırım Bayezid zamanında tamamlanmış döneminin ve günümüzün en önemli camilerindendir. Namaz kılma alanı olarak en büyük camiidir. Bursa Ulu Camii ayrıca diğer camilerimizden farklı bir hikayeye sahiptir. Oldukça önemli olan bu hikaye ise şu şekildedir:

Hızır A.S.’ın Ulu Cami’yi Ziyareti

Bursa Ulu Camii inşaatı esnasında dönemin en önemli evliyalarından olan Somuncu Baba ya da Ekmekçi Koca lakaplı Şeyh Hamiduddin Aksarayi cami inşaatındaki işçilere somun dağıtmaktadır. Bu sırada gözüne birisi çarpar ve onun Hızır A.S. olduğunu hemen anlar ve yanına giderek “sen Hızır A.S.’ın” der ve şöyle ekler, “Eğer bundan sonra her gün bu camide namaz kılmazsan senin Hızır olduğunu herkese söylerim” der. Bunun üzerine Hızır A.S. kabul eder ancak hangi vakitte kılacağımı kendim seçeyim der. Somuncu baba bunu kabul eder ancak “vav” harfinin asılı olduğu yerde kılması gerektiğini söyler. Böylece Ulu camiye gidenlerin “vav” harfinin yakınında beş vakit namazı kaçırmadan bir günde kılmaları halinde hızırla karşılaşacaklarına inanılır.

Bursa Ulu Cami’nin İlk İmamı Somuncu Baba

Somuncu Baba ayrıca caminin ilk namazını kıldıran imam olarak da tarihe geçmiştir. İlk Cuma namazıyla açılan caminin aslında bu vaktini Emir Sultan kıldıracaktı ancak Emir Sultan emr-i ferman eden padişaha gavs-i azam Somuncu Baba varken kendisine bu yüce görevin düşmeyeceğini söylemiştir. Bu olay sonucu Bursa Ulu Cami’de ilk namazı Somuncu Baba kıldırmıştır.

webtoz.com

Mehdi A.S Hakkında Merak Edilenler

İslam’da Nazar Değmesi

Bursa Ulu Cami’de İlk Namazı Kim Kıldırdı?

Ayet Şeytan Sizi Fakirlikle Korkutur