Bering Denizi üzerinde patlayan patlama nükleer bomba kadar güçlüydü.

Rusya ve Alaska arasında, Bering Denizi’nin izole edilmiş bir gerginliği üzerine nükleer bir bomba patladı.

Patlama, okyanusun yaklaşık 16 mil yukarısında meydana geldi ve bu durum , Çelyabinsk, Rusya üzerindeki yıkıcı Şubat 2013 meteorunun saldığı enerjinin belki de yüzde 40’ını açığa çıkaran yüksek rakımlı bir hava patlaması oluşturdu .

Meteor Patlaması

büyük meteor

Geçtiğimiz bu son bomba olayı, bu haftaki 50. Ay ve Gezegen Bilimi Konferansı’nın başlamasından önce ajansın gezegensel savunma programları hakkında brifing sırasında tanıtıldı.

Olaydan sonraki bulgu, ABD Hava Kuvvetleri uyduları ve Kapsamlı Nükleer Test Yasağı Antlaşması kapsamında kurulan küresel bir yer bazlı dinleme istasyonu ağı olan Uluslararası İzleme Sistemi tarafından doğrulandı.

18 Aralık 2018’de atmosfere saatte 71.500 milden fazla dilimleyen nesne, Rusya’nın Kamçatka yarımadasının kıyılarında patladı ve bu sırada işlem sırasında tahminen 173 kilometrelik bir enerjiyi boşalttı; II. Dünya Savaşı’nın sonunda Japon şehri Hiroşima’yı tahrip eden atom bombası gibiydi.

NASA’nın Gezegen Savunma Görevlisi Lindley Johnson “Gezegen savunmasında endişelendiklerimizle karşılaştırıldığında bu küçük şeyler” diyor. “Bu büyüklükteki nesneler atmosferde dağıldı. Bu, oradaki popülasyonunun küçük sonudur ”diye ekledi.

Johnson, uzay kayaları patlamasının tespitinde ve raporlanmasında gecikmenin iyi bir nedeni olduğunu söylüyor. “Hava Kuvvetleri, sahip oldukları çok sayıda veri kaynağını kullanarak, etkinliğin ne olduğu hakkında“ konsolide bir resim ”denilen şeyi bir araya getiriyor. Bunun eşsiz bir olay olduğu görülüyor ”dedi.

Nadiren, her hafta ya da öylesine, denizde olduğu gibi bu tür olayların muhtemel olmadığı bir bölgede patlayıcı bir olay meydana geliyor. “Bu durumda, olay hem denizde gerçekleşti hem de enerjik bir patlamaya işaret eden çok sayıda istasyon tarafından tespit edildi. 

Bir sonraki şehri tehdit eden patlama uyarısı her an gelebilir. Johnson, bu olasılığa hazırlıklı olmak için gezegen savunması için toplam konsolide bir program geliştirilmesini gerekiyor dedi. Bunu yapmak, yeryüzüne yakın asteroitlerin ve kuyruklu yıldızların yer tabanlı optik ve radar gözlemlerinin yanı sıra özel, uzaya dayalı bir asteroit algılama teleskopunda ilerleme gerektiriyordu. 

Yavuz tarafından yayınlandı

Ne bileyim Füsun. Şimdi aramıza duvar örsen, Yine kalkıp senin sevdiğin renge boyarım.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir