Cemre Ne Zaman Düşer

Cemre Ne Zaman Düşer 2019

Yüzyıllardır bir inanışa göre cemrenin düşmesi baharın habercisi demektir. Cemre ile havalar ısınmaya başlar insanlar dışarıya dökülür. Kışın kapalı alanlarda tıkılıp kalan çoğu insanlar cemrenin düşmesiyle yavaş yavaş dışarıya çıkarak gezmeye eğlenmeye başlarlar. Cemre ateş kor anlamına gelir, her yıl şubat ayında düşmeye başlar. Bir hafta arayla düşen cemre önce havaya sonra suya daha sonra da toprağa düşer. Yani düştüğü yerleri ısıtıyor demektir ve toprağa düştükten sonra bitkiler yeşerir ağaçlar uyanmaya başlar. Cemrenin düşmesi hayvancılıkla uğraşan insanların da sevinç kaynağıdır. Cemrenin düşmesiyle otlar ve bitkiler yeşereceği için hayvanlar istedikleri gibi dışarıda karnını doyurabilecekler. Cemrenin düşmesiyle insanlar topraklarını işleyerek tarla ve bahçelerine tohum ekerler. İnsanlar için önem arz eden bu olay bulunduğu tarihe göre cemre ne zaman düşer 2019 diye merak ederler.

İlk Cemre Ne Zaman Düşer 2019

Baharın gelmesini merakla bekleyen insanlar ilk cemre ne zaman düşer 2019 diye araştırmaya başlarlar. Halk takvimine ve inanışa göre cemrenin düşme tarihini de hesaplamak çok kolaydır. Kasım ayının 100 günden 5 gün sonra ilk cemre düşmeye başlar. 2019 tarihinde de ilk cemrenin havaya düşme tarihi 19-20 Şubat olarak belirlenmiştir.

İkinci Cemre Ne Zaman Düşer 2019

İkinci cemre suya dişler ve suyun keskin soğukluğundan kurtulması anlamına gelir.  Kış aylarında çeşmelerden gelen suyu içmeye kalktığınızda dişlerinizi sızlatan soğuk suyla karşılaşırsınız. Bu durum bazı insanlarda boğaz enfeksiyonu, tıkanıklık, öksürük boğaz hastalıklarına yol açabilir. Cemrenin suya düşmesiyle bu keskin soğukluk yerine normal içebileceğiniz suya dönüşür. Cemrenin suya düşmesi denizlerin ve göllerin de ısınması anlamına gelir. Bu aylardan itibaren Akdeniz iklimi olan bölgelerde yavaş yavaş denize girmeye başlanabilir. İnsanlar balık tutmak için göllere gidebilirler. İlk cemrenin düşmesi birçok insanda 2. cemre ne zaman düşer 2019 diye merak uyandırır. 2019 yılında ikinci cemre 26-27 Şubat tarihinde düşecektir.

Üçüncü Cemre Ne Zaman Düşer?

Üçüncü cemrenim toprağa düşmesiyle ortam yeşillenmeye renklenmeye başlar. Toprağın ısınmasıyla topraktaki bitkiler yeşerir, ağaçlar uyanmaya başlar. Son cemrenin düşmesi artık baharın geldiğine işarettir. İnsanlar gezi ve piknik planları yapabileceği nevruz kutlamasına hazırlık yapabilirler. Hayvanlar meralara çıkarak otlayabilir, insanlar yazın mahsul alabilmek tohumları tarlaya ekebilirler. Yani toprağın ısınması insanların ve hayvanların yiyecekleri besinleri temin edebilmesi için önemlidir. Bu yüzden son cemre ne zaman düşer diyorsanız ikinci cemreden bir hafta sonraki tarih olan 5-6 Mart’tır.

webtoz.com