Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması

Çilehane Nedir 

40 Gün Karanlıkta Oturulması

Bazı camilerin alt kısmında bulunan çilehaneler, genelde nefsi terbiye etmek amacı ile kullanılmıştır. Burada kişiler Allaha daha yakın olurken, tefekkür etmeyi, yaradılışın amacını düşünmeyi, kul hakkını düşünmeyi ve insana yaradılış amacını öğretir. Eski dönemlerde sıklıkla kullanılan çilehanelerde kişiler kendi nefislerini terbiye altına almayı başarmıştır. Allaha kulluk ederken yaşanan olumlu ya da olumsuz duyguların ve hayatın gidişatını düşünürler.

Ülkemizde çilehane kültürü çok eski dönemlere dayanır. Hazreti Muhammed’in Hira mağarasında geçirdiği günlerin adeta bir yansıması olarak karşımıza çıkar. Sevgili peygamberimiz, mağarada Allaha kendini daha yakın hissetmiş ve ümmeti de karanlık bir odada Allah’ı  düşünerek takvalarını yükseltmek istemiştir.

Çile Odaları Nedir?Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması

Çile odaları dervişlerin kendilerini Allaha en yakın hissettikleri karanlık bir odadır. Bu odalar genelde tek kişiliktir. Burada konfor adına hiçbir durum söz konusu değildir. Zaten dervişler çilehanelere konfor sağlamak ya da dinlenmek için değil, kendilerini ve nefislerini terbiye etmek amacı ile girerler. En ufak günah işlediklerinde bile bu odalarda 40 gün boyuncu Allaha ibadet ederek, günahlarının bağışlanmasını dilerler. Bu odalarda iki kişi çok zor sığar, tavan basıktır ve odalarda pencere gibi durumlar mevcut değildir. Odalar tamamen karanlık ve sessizdir. Dünya işlerini anımsatacak hiçbir olgu bu odalarda mevcut değildir. Yani çilehaneler bir tür kabirleri hatırlatır ve insanlar burada kendilerini ölüme hazırlar.

Çile Nasıl Yapılır?

Çilehanelerde genelde 40 gün çile yapılır. Burada kişiler yeme içme ve vücuda hoş gelen durumlardan kendilerini soyutlarlar. Sadece zayıf düşmemek ve karın doyurmak için kuru bir parça ekmek ile bir parça su içerler. Günlerini ibadet ile geçirirler. Genelde ramazan aylarında çile yapılır. Buna ek olarak uyumak için bir yatak ve yorgan mevcut değildir. Dervişler zamanlarını uyuyarak değil, ibadet ederek geçirir. 40 gün boyunca hiçbir dünya işiyle meşgul olmadıkları gibi dünyayı anımsatacak düşüncelerden de uzak dururlar. Geceleri uyumak yerine sadece birkaç saat uyku ile yine ibadetlerine devam ederler. Dışarıdan kimseyle iletişim kurup konuşmazlar.

webtoz.com

oyun ile ilgili sözler

Aşk101 Dizi İncelemem

Aydan Getirilen İnsan Eli

Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması