Çölyak diyeti

Çölyak diyeti

Çölyak diyeti, glutenin kullanılamadığı bir diyettir. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıllarda bulunan gluten, bu diyeti yapmak zorunda olan kişiler tarafından kullanılamaz. Elastikiyeti ve nemi sayesinde yiyeceğin yumuşak kalmasını sağlayan gluten, çölyak hastaları için tehlike arz eder ve kesinlikle kullanımından kaçınılması gerekir. Bu diyet, çölyak hastalarının tedavi edilmesi amacıyla uygulanır. Buradaki amaç kilo vermek değildir. Zaten bu hastalığa sahip kişiler kilo alma konusunda sorunlar yaşarlar. Olumsuz sağlık etkilerinin önüne geçmek için, çölyak hastalarında gluteni uzak tutmak gerekir. Ayrıca gluten hassasiyeti olan kişiler de çölyak diyetini uygulamak zorundadır.

Çölyak diyeti nasıl yapılır?

Glutensiz diyet yapmak bir alışma sürecini kapsar. Çükü uzun süre gluten içeren besinlerle beslenen kişilerin glutenden vazgeçmesi zor olabilir.  Çölyak diyeti diğer diyetler göre daha pahalıdır. Çünkü yenilebilecek besin sayısı çok azdır. Bu yüzden bu diyet için mecburen para harcama gerekir. Glutensiz ürünleri satın alabileceğiniz marketleri bulmalı ve alışverişlerinizi glutensiz besinler üzerinden yapmalısınız. Et, meyve, sebze gibi besinlerde gluten yoktur. Bu sebeple rahatla tüketilebilir. Bu hastalığın ilk teşhislerinde glutensiz besin kullanımında zorlanılsa da zamanla bünyeniz bu tarz beslenmeye alışır.

Çölyak diyeti yapanlar ne yiyebilir?

Çölyak diyetini yapmak zorunda olan kişiler, narenciye besinlerini tüketebilirler. Muz, elma, armut, şeftali, karnabahar ve brokoli gibi besinler çölyak diyeti uygulayanların yiyebileceği besinlerdendir. Domates, patates, pırasa, patlıcan kabak, havuç gibi tüm sebze çeşitleri bu hastalık sahibi kişiler tarafından tüketilebilir. Mısır, pirinç, kinoa, kestane, gibi tahıl kaynakları, süt, yoğurt, beyaz peynir, kaşar peyniri labne, mozerella, parmesan gibi süt ve süt ürünlerini tüketebilirler. Bal, reçel, beyaz ve esmer şeker, çay soda, kahve, katı yağ, zeytinyağı, margarin gibi besinler çölyak diyeti yapan kişiler tarafından tüketebilir.

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri