Diş Beyazlatma Yöntemleri

Diş Beyazlatma Yöntemleri ve Dişlerdeki Renk Değişikliklerinin Nedenleri

Dişlerde görülen renk değişiklikleri birçok sebepten dolayı görülebilir. Bu görülen renk değişikliklerine sebep olan nedenlerin bazıları, gıdaların içerdiği asit, hastanın kullanmış olduğu ilaçlar, yaşlanma, sigarı ve alkol kullanımı, bazı hastalıklar, aşırı çay – kahve tüketimi, dişleri düzenli fırçalamama, travma nedeniyle olan aşınmalar, flor gibi nedenlerdir.

Diş beyazlatma (Bleaching) yöntemi ile dişlerde görülen bu renk değişikliklerin birçoğu kolaylıkla halledilebilir.

Diş beyazlatma yönteminin farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar canlı ve cansız dişlere uygulanmak üzere iki bölüme ayrılmaktadır. Bu iki yöntem, İntrakoronal beyazlatma ve ekstrakoronal beyazlatmadır.

Diş Beyazlatma Yöntemleri

İntrakoronal Diş Beyazlatma (İntrakoronal Ağartma)

Pulpasız dişler için uygulanan bir yöntemdir. Intrakornal ağartma dişin iç kısmından beyazlatıcı maddelerin uygulanması ile bu işlem yapılır.

Ekstrakoronal Diş Beyazlatma (Ekstrakoronal Ağartma )

Canlı dişlerde diş minesi yüzeyine solüsyon, jel vb. beyazlatıcı maddelerin uygulanmasıyla yapılmaktadır. Ekstrakoronal ağartma, ev tipi ve ofis tipi beyazlatma olmak üzere iki yönteme ayrılmaktadır.

Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching)

Diş hekimi dişlerden aldığı ölçü ile hastanın dişler için şeffaf akrilikten ya da bazı beyazlatıcı maddelerle hazır gelen plak materyalinden elde edilen özel plaklar hazırlar. Diş hekimi tarafından hazırlanan bu plakların içine, hastanın kendisi doktorun verdiği beyazlatıcı maddeler koyarak dişlerine yerleştirir. Diş hekimi yapacağı kontroller sonrasında bu uygulamanın ne kadar süreceğine karar verir. Ev tipi beyazlatma, günde yaklaşık 8 saat arası uygulanması gerekir, genellikle hastanın faaliyetlerinin en az olacağı süreç olan geceleri uygulanır. ,Yaklaşık 10-15 gün süre boyunca sonuç alıncaya dek bu uygulamaya devam edilir

Ofis Tipi Beyazlatma (Office Bleaching)

Ofis tipi beyazlatma diğer yönteme nazaran daha etkili bir yöntem olup, Muayenehane de diş hekimince yapılan profesyonel bir beyazlatma tekniğidir. Öncelikle diş etleri koruyucu ekipmanlarla kaplanır, daha sonra diş hekimi tarafında canlı olan dişlere uygulanan bu ekstra koronal teknik, diş minesine yüksek yoğunlukta beyazlatıcı maddelerinin uygulanmasıyla yapılır. Bu beyazlatıcı maddelerin üzerine ısı ya da ışın uygulanır. Yüksek dereceler de uygulanan ısı ile etkili sonuç alınsa da, diş yüzeyine zarar verme ihtimaline karşın Uygulanan ısı yaklaşık 35-45 C arasında olmalıdır. Ofis tipi uygulama yaklaşık 40 dakika sürmektedir. Elde etmek istenilen beyazlık yakalanıncaya kadar yaklaşık 4-5 seans yeterli olacaktır.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri