Dukan Diyeti Nedir?

Dukan Diyeti Nedir?

Son yıllarda özellikle de son on yılda en çok adından söz edilen diyetlerden birisi de Dukan diyetidir. Aynı ismi taşıyan Fransız bir beslenme uzmanı tarafından geliştirilen bu diyetteki en belirgin konu protein tüketimidir. Hatta diyetin başlangıç aşaması yüzde yüz saf proteinlere dayanıyor. Gerçekten etkin ve metabolizmayı çok hızlandıran bu diyete başlamak için öncelikle bir sağlık uzmanına gidip değerlerine baktırmanız en iyisidir. Çünkü bazı vücutlar proteine de duyarlı olabiliyor.

Atak, Seyir ve Koruma Evreleri

Dukan diyetinin ilk aşaması saf protein evresi olan atak dönemidir. Bu dönem kilonuza göre 3 ya da 5 gün sürebiliyor. Obez ve aşırı derecede sağlıksız olan kişiler için 10 güne adar çıktığı düşünülse de 10 gün süreyi uzmanlar çok önermiyor. Bu evrede sadece protein yiyerek metabolizmanızı adeta şahlandırıyorsunuz. Ardından protein ve sebzelerin yer aldığı seyir dönemi geliyor ki onun süresi de sizin vücut ağırlığınız ve metabolizmanıza göre değişiyor. Bu evrede her sebzeye izin yok, ama bazı serbesttir.

Koruma Evresi ve Proteinin Gücü

Koruma evresinde ise dikkat edilmesi gereken nokta kilo verme hızı düşse de mevcut kiloyu korumaktır. Atak ve seyir evrelerinde kesinlikle karbonhidrat ve meyve yasaktır. Zaten çoğu diyette olduğu gibi rafine şeker her zaman yasaktır. Ama koruma evresinde ufak tefek meyvelere ya da sağlıklı karbonhidrat kaynaklarına yönelebiliyorsunuz. Diyeti yapanların en büyük sıkıntısı ilk başta atak döneminde sindirim ve kabızlık sorunudur. Dukan’ın önerisi yulaf kepeği, düzenli olarak tüketildiğinde bu sorunu çözdüğü iddia ediliyor. Hatta diyet boyunca düzenli olarak yulaf kepeği alınıyor. Diyet sırasında kahve, çay ve yeşil çay gibi sindirimi rahatlatıcı içecekler şekersiz olmak kaydıyla serbesttir. Eğer kabızlık sorununu çözebilirseniz ve herhangi bir vücut değeriniz proteine duyarlı değilse Dukan diyeti kesinlikle kilo verdiren diyetler arasında yer alıyor. Doktorunuza danıştıktan sonra uygulayabiliyorsunuz. Atak dönemini de çok uzatmamanız tavsiye ediliyor.

 

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri