Dünya Hakkında Merak Edilenler

Dünya karasal gezegenlerin en büyüğüdür . Dünya, güneş sistemimizdeki bir Yunan veya Roma tanrısının ismini vermeyen tek gezegendir. Dünya yaklaşık 4.54 milyar yıl önce kuruldu ve yaşamı desteklediği bilinen tek gezegendir.

Dünya Hakkında Merak Edilenler

 • Dünyanın dönüşü yavaş yavaş yavaşlıyor. 
  Bu yavaşlama neredeyse kesin olarak, yüz yılda yaklaşık 17 milisaniyede gerçekleşiyor, ancak gerçekleştiği hız tam olarak aynı değil. Bu, günlerimizi uzatma etkisine sahiptir, ancak o kadar yavaş gerçekleşir ki, bir günün uzunluğu 25 saate çıkmadan 140 milyon yıl önce olabilir.
 • Dünya bir zamanlar evrenin merkezi olduğuna inanılıyordu. 
  Eski bilim adamları, Güneş’in ve gezegenlerin bakış açılarına göre bariz hareketleri nedeniyle, Dünya’nın durağan kalması için ısrar ederken, diğer gök cisimleri etrafındaki dairesel yörüngelerde dolaşıyorlardı. Sonunda, Güneş’in evrenin merkezinde olduğu görüşü Kopernik tarafından öne sürülmüştü, ancak durum böyle değildi.
 • Dünya güçlü bir manyetik alana sahiptir. 
  Bu fenomene, gezegenin nikel-demir çekirdeği, hızlı dönüşü ile birlikte neden olur. Bu alan dünyayı güneş rüzgârının etkilerinden korur.
 • Dünya, bir tanrının adını vermeyen tek gezegendir. 
  Güneş sistemimizdeki diğer yedi gezegenin tümü Roma tanrıları veya tanrıçaları olarak adlandırılmıştır. Antik çağda yalnızca Merkür , Venüs , Mars , Jüpiter ve Satürn isimlendirilse de, çıplak gözle görülebilmeleri için, Roma gezegenleri adlandırma yöntemi Uranüs ve Neptün’ün keşfedilmesinden sonra korunmuştur .
 • Dünya, Güneş Sistemindeki en yoğun gezegendir. 
  Bu gezegenin bölümüne göre değişir; örneğin, metalik çekirdek kabuktan daha yoğundur. Dünyanın ortalama yoğunluğu santimetreküp başına yaklaşık 5.52 gramdır.
webtoz.com
Posted in İnternet

İNTERNETE BAĞLANAMIYORUM SORUNU

Posted in Ağ Sistemleri

Android ağa erişim reddedildi Hatası Çözümü

Posted in Ağ Sistemleri

ip adresi ele geçerse ne olur

Posted in İnternet

Çalınan Hotmail Adresini Geri Alma