Facebook’a ABD’den Suçlama

Facebook’a ABD’den Suçlama.. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamalara göre, Facebook, insanları yaşadıkları yere göre ayrıştırmaktadır.

HUD sekreteri, “Facebook, kim olduklarına ve nerede yaşadıklarına bağlı olarak insanlara karşı ayrımcılık yapıyor” diyor.

Konut ve Kentsel Gelişim Bakanlığı, konut reklamcılık ayrımcılığı nedeniyle Facebook’a karşı suçlamada bulunarak , şirketin reklam hedefleme sisteminde ayrımcılığa karşı devam eden mücadelesini artırdı. Ağustos ayında açılan bir şikayete dayanarak yapılan suçlamalar , Facebook’un Adil Konut Yasası’nı ihlal eden reklamlar sunmasının makul bir sebebi olduğunu ortaya koyuyor.

HUD Sekreteri Ben Carson, “Facebook, kim olduklarına ve nerede yaşadıklarına bağlı olarak insanlara karşı ayrımcılık yapıyor” dedi . Hiçbir sosyal medya hesabı, insanları yaşadıkları yere göre değerlendiremez diyerek de sözlerine devam etti.

Facebook'a ABD'den Suçlama

Facebook: Bugünkü Gelişmelerden Dolayı Hayal Kırıklığına Uğradık diyor. 

Facebook, ayrımcı reklam hedefleme olasılığını etkin bir şekilde ele almak için mücadele etti. Şirket, ProPublica’nın raporunun ardından ayrımcılıkla mücadele uygulamalarını hızlandırma sözü verdi. Ancak 2017’deki bir takip raporunda , aynı sorunların neredeyse bir yıl sonra da sürdüğü tespit edildi.

Yeni Teknolojilerle Karşı Karşıya Kalsak Bile, Yarım Asırdan Önce Yürürlüğe Giren Adil Konut Yasaları Belirli. 

Açıklamada belirtildiği gibi, Facebook bu endişelere cevap olarak izleyiciyi hedefleme konusunda son zamanlarda bazı kısıtlamalar getirmiştir. Ağustos ayında , şirket belirli etnik kökenleri ve dinleri dışlama seçeneği de dahil olmak üzere 5.000 özel hedefleme seçeneğini kaldırmıştı. Şirket, “Bu seçenekler ile kötüye kullanım riskini en aza indirmenin daha önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi. Daha yakın zamanlarda , Facebook, çeşitli insan hakları gruplarına sahip bir anlaşmanın parçası olarak, konut reklamlarını yaşa, cinsiyete veya posta koduna göre hedeflemeyi tamamen bıraktı.

Facebook’a göre, HUD ile yapılan görüşmeler, ajansın Facebook kullanıcı verilerine erişim düzeyi sorusu üzerine kopmuş görünüyor. “Bir çözüm bulmak için istekliyken, HUD, yeterli güvenceye sahip olmadan kullanıcı verileri gibi hassas bilgilere erişimde ısrar etti” diye devam ediyor. “Bugünkü gelişmelerden hayal kırıklığına uğradık, ancak bu konularda sivil hak uzmanlarıyla çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Facebook’a karşı yapılan bu suçlamalar, kullanıcılarında rahatsızlık duymasına neden olmuştur.

 

webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?