Güneş Tutulması

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş tutulması, Ay Dünya ile Güneş arasındaki yörüngesinde hareket ettiğinde (bu aynı zamanda bir tıkanma olarak da bilinir) yeryüzünde meydana gelen doğal bir olaydır. Güneş ve Ay birbiriyle bağlantılıyken Yeni Ay’da olur. Ay, Dünya’ya sadece biraz daha yakın olsaydı ve aynı düzlemde yörüngede dönseydi ve yörüngesi dairesel olsaydı, her ay tutulmalar görecektik. Ay yörüngesi eliptiktir ve Dünya’nın yörüngesine göre eğiktir, bu yüzden yılda sadece 5 tutulma görebiliriz. Güneş, Ay ve Dünya’nın geometrisine bağlı olarak, Güneş tamamen bloke edilebilir veya kısmen bloke edilebilir.

Tutulma sırasında, Ay’ın gölgesi (iki bölüme ayrılır: karanlık umbra ve daha hafif penumbra), Dünya yüzeyinde hareket eder. 

güneş

Güneş Tutulması Hakkında

  • Güneş, Ay ve Dünya’nın geometrisine bağlı olarak, her yıl 2 ila 5 güneş tutulması olabilir.
  • Bütünlük, Ay’ın Güneş’i tamamen gizlemesiyle ortaya çıkar, bu yüzden sadece güneş koronası gösterilir.
  • Her 1-2 yılda bir toplam güneş tutulması gerçekleşebilir. Bu onları çok nadir olaylar yapar.
  • Toplam güneş tutulması en uzun süre 7.5 dakika sürer.
  • Hemen hemen aynı tutulmalar 18 ve 11 gün sonra ortaya çıkar. Bu 223 synodic ayın süresi saros olarak adlandırılıyor.
  • Tam güneş tutulması sırasında, bütünlük yolundaki koşullar hızla değişebilir. Hava sıcaklıkları düşer ve yakın alan kararır.
  • Herhangi bir gezegen, toplam güneş tutulması sırasında gökyüzünde ise, bunlar ışık noktaları olarak görülebilir.

Güneş Tutulması Çeşitleri

güneş tutulması çeşitleri

Tam Güneş Tutulması

Ay, güneş diskini tamamen bloke ettiğinde, toplam güneş tutulması meydana gelir. Tam bir güneş tutulması yolunda, yolun en dar kısmına “bütünlük bölgesi” olarak adlandırılır.

Bu yoldaki gözlemciler, uzaya uzayan güneş koronasının hayalet ışıltısı ile karartılmış bir Güneş görüyorlar. “Bailey Boncukları” denilen bir fenomen sıklıkla güneş ışığı ay yüzeyindeki vadilerden parlarken ortaya çıkar. Güneş aktifse, gözlemciler ayrıca bütünlük sırasında güneşin önceliklerini, döngülerini ve mercek parlamaları da görebilirler. Toplam güneş tutulması, SADECE doğrudan Güneş’e bakmanın güvenli olduğu zamandır. 

Toplam güneş tutulmaları her zaman Dünya’dan görülememiştir. Geçmişte, Ay Dünya’ya çok yakındı ve güneş tutulması sırasında Güneş’in diskini tamamen parçaladı. Zaman içinde, ay yörüngesi yılda yaklaşık 2 cm’nin üzerinde bir oranda değişmiştir ve mevcut dönemde, uyum zaman zaman neredeyse mükemmeldir. Bununla birlikte, Ay’ın yörüngesi genişlemeye devam edecek ve belki de 600 milyon yılda, toplam güneş tutulmaları artık oluşmayacak. Bunun yerine, gelecekteki gözlemciler yalnızca kısmi ve halka şeklindeki tutulmaları göreceklerdir.

Anüler Güneş Tutulması

Her güneş tutulması tam değildir. Ay normalden daha yörüngesinde uzaklaştığında, Güneş’in diskini tamamen kapatacak kadar küçük görünüyor. Böyle bir olayda, Ay’ın etrafında parlak bir güneş ışığı halkası parlar. Bu tutulma türü “halka” tutulma olarak adlandırılır. “Halka” anlamına gelen Latince “annulus” kelimesinden gelir.

Böyle bir tutulma sırasındaki halka süresi, herhangi bir yerde 5 ila 6 dakika ila 12 dakika arasında sürebilir. Bununla birlikte, Güneş çoğunlukla Ay tarafından örtülmüş olsa da, gözlemcilerin doğrudan Güneş’e hiç bakamadıkları, halka şeklindeki yeterli parlak güneş ışığı kaçar. Bu olaylar tüm tutulma boyunca göz koruması gerektirir.

Kısmi Güneş Tutulması

Dünya, Ay’ın Dünya ile Güneş arasında ilerledikçe ayın penumbrası boyunca hareket ettiğinde kısmi bir güneş tutulması meydana gelir. Ay, Dünya’dan görüldüğü gibi bütün güneş diskini engellemez. Kısmi bir tutulma sırasındaki konumunuza bağlı olarak, Güneşin küçük bir şeridinden lekelenen ve neredeyse toplam bir tutulmaya kadar bir şey görebilirsiniz.

Herhangi bir tutulmayı güvenle izlemek için, onaylanmış filtreler kullanın veya güneş ışığını teleskopla ve beyaz bir kağıt veya karton parçasına yansıtmak gibi dolaylı bir görüntüleme yöntemi kullanın. Uygun filtreye sahip olmadıkça, ASLA Güneş’e teleskopla bakmayın. Körlük ve ağır göz hasarı yanlış gözlem tekniği nedeniyle ortaya çıkabilir. Bir sonraki güneş tutulması da 2 Temmuz 2019 yılında gerçekleşecektir. 

webtoz.com

 

Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?