Hamilelik Testi Nedir?

Hamilelik Testi Nedir?

Adet gecikmesi yaşadığınız zaman aklınıza ilk önce hamile olduğunuz düşüncesi gelebilir. Fakat yaşanan her adet gecikmesi hamile olduğunuzu göstermeyebilir.  Bu şüphelerden kurtulmak için hamilelik testi uygulamak hamilelik hakkında kesin sonuç verecektir.

Hamilelik testi günümüzde her eczanede bulunan, evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz en ucuz ve basit bir yöntemdir. Bu nedenle dünyada gebelik testi satış rakamları oldukça yüksektir.

Bu basit hamilelik testinin en önemli özelliği, kendi başınıza uygulayabileceğiniz bir yöntem olduğu için sonucu sizden başka kimsenin bilmeyecek olmasıdır. Bayanlar bu özel haberi kendileri öğrendikten sonra eşlerine bu güzel haberi verebilmektedirler.Hamilelik Testi Nedir?

HAMİLELİK TESTİ KESİN SONUÇ VERİR Mİ?

Maalesef hamilelik testi her defasında doğru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle hamilelik testinde elde ettiğiniz sonucu tam olarak doğru kabul etmeyin. Hamilelik testi çoğunlukla negatif sonuçlarda hatalı olmaktadır. Hamilelik testinin negatif sonuç vermesinin iki nedeni olabilir, ilk nedeni test bozuk olabilir, diğer neden ise test olması gerekende daha erken zamanda yapılmıştır yüzden doğru sonuç etmek için test yaptıktan birkaç gün sonra tekrar testi tekrarlamanız testin doğruluk oranının artmasını sağlar.

Hamilelik testinin hatalı pozitif sonuç vermesi çok daha ender görülür. İdrarda bulunan başka bir hormona karşı çapraz reaksiyon gelişebilir ya da kimyasal gebelik görülebilir. Testin pozitif sonuç vermesine rağmen daha sonra klinik olarak, hamilelik fark edilemez, embriyo canlılığını yitirir ve kanda ki hCG değerleri düşmeye başlar.

İnfertilite tedavilerinde yapılan hCG enjeksiyonlarından sonra da bazen hatalı pozitif sonuçların görülmesi muhtemeldir. Böyle bir durumda testin son hCG enjeksiyonundan 10-15 gün sonra yapılması daha yararlı olur.

Hamilelik Testi Nedir?

Hastanın kullandığı ilaçlar veya geçirdiği enfeksiyonlar hatalı sonuçlara neden olmazlar. Fakat hCG içeren bazı ilaçlar hatalı sonuca neden olabilir. Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar dâhil olmak üzere hiç bir doğum kontrol hapı, ağrıkesici, antibiyotik vb. ilaçlar hamilelik testinin yanlış sonuç vermesine ya da hamilelik bulgusunda testin olumlu sürecinin gecikmesine neden olmaz.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Hamilelik testi her bayanın evde kendi başına uygulayabileceği basit bir testtir. Fakat her hamilelik testinin kendine has özellikleri olduğu için mutlaka aldığınız testin kullanma talimatını okumadan test yapmayınız.

Testin üzerinde idrar damlatılacak küçük bir kısım bulunmaktadır. Testin özelliğine göre idrarınızı bir kaba alıp bir damlalık yardımı ile damlatmanız yeterli olacaktır. Damlalık bulunmuyorsa testi direk olarak kaba batırmanız veya testi akan idrarınıza direk tutmanız da uygulayabileceğiniz yöntemlerdendir. İdrarın miktarı çok önemli olmamakla birlikte, temiz bir test için bir damla idrar yeterlidir.

Gebelik testi için en uygun idrar örneği ise idrarınızı bir miktar boşa akıttıktan sonra alacağınız örnektir.

HAMİLELİK TESTİ NASIL YORUMLANIR?

Çalışma prensibi aynı ama göstergeleri farklı gebelik testleri mevcuttur. Bu nedenle doğru bir yorumlama için kullandığınız testin kullanma talimatını mutlaka dikkatlice okumalısınız.

Gebelik testleri üzerinde genel olarak üç tane pencere bulunur. Bunlardan tek başına bulunan pencereye idrar örneği damlatılırken yan yana bulunan iki pencere ise sonuç göstergesidir.  Bu iki pencerelerden biri ise kontrol penceresidir. Bu pencere testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığınız gösterir. Diğer pencere ise pozitif ya da negatif sonucu verir. Bu pencerede bir çizgi ya da artı işareti çıkar, bu testin pozitif olduğu anlamına gelir. Sonuç penceresindeki çizginin silik olması anlamını değiştirmez. Silik ya da koyu, her durumda pozitif sonuç demektir. Kısaca şöyle özetlenebilir, eğer tek çizgi çıkmışsa bu çizgi kontrol çizgisidir sonuç negatif, çift çizgi çıkmışsa (birisi kontrol çizgisi, diğeri sonuç) pozitiftir.

Bazı testlerde ise sonuç göstergesinde artı ya da eksi işareti belirir. Artı pozitif sonucu yani gebeliği, eksi ise negatif sonucu gösterir.

webtoz.com

Hamilelik Testi Nedir?

Gebelik testi yaparken süre de çok önemlidir. Çünkü testin sonuç vermesi için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu süreler testin kullanma kılavuzunda belirtilir.

Bazı durumlarda test negatif olmasına rağmen bir süre daha beklendiği vakit hafif bir çizgi ortaya çıkabilir. Bu sonucun şüpheli olduğunu gösterir. Bu durumda bir kaç gün sonra testin tekrar edilmesi ya da kanda (B-hCG)  hamilelik testi yapılması en uygunudur.

İdeal olan testin kullanma kılavuzunda belirtilen zaman sonrasında sonucu yorumlanmaktadır

Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri