Hamilelikte Kırmızı Et Tüketilmesinin Önemi

Hamilelikte Kırmızı Et Tüketilmesinin Önemi

Kırmızı et tüketilmesinin sağlıklı beslenmede önemli bir yer bulunmaktadır, hamilelik döneminde de kırmızı et tüketmen bu açıdan önemlidir.

Protein, demir ve B12 vitaminleri içeriğinden zengin olan başta kırmızı et ve hayvansan ürünleri yeterince almayan hamile bayanlar bu vitamin ve minerallerin eksikliği sonucunda sağlık sorunlarıyla karşılaşabilir. Özellikle vejeteryan anne adaylarında bu tarz sorunlar daha fazla görülür. Hamile bayanlar ve emziren anneler bu nedenlerden dolayı kırmızı et ve hayvansan gıda tüketimine önem vermelidir. Kırmızı etin yanında sebze tüketimi ve c vitamini ile birlikte sıvı tüketimi de anne adaylarının sağlığı açısından önemlidir.

Hamilelikte Kırmızı Et Tüketilmesinin Önemi

Hamilelik sırasında alınması gereken mineral ve proteinler

Protein Gereksinimi:

Hamilelik sırasında, anne adaylarının normal zamana göre günde ortalama 10-15 gram daha fazla protein almaları gerekir. Hamileliğin sonlarında bu oran daha da artmaktadır. Protein ihtiyacının çoğu hayvansal gıda ve kırmızı etten sağlanmalıdır. En faydalı proteinler kırmızı et ve hayvansal besinlerde bulunur. Etteki proteinlerin başlıca özelliği, vücuttaki organizmalar tarafından sentezlenemeyen ve dışarıdan gıda maddelerinin yanında mutlaka alınması gerekli temel amino-asistleri dengeli ve yeterli sayıda içermesidir. Aynı zamanda et proteinlerini oluşturan amino-asitlerin protein moleküllerinin içinde bulunmasından , sindirim enzimleri tarafından kolayca ayrıştırılır . Bu nedenle bu amino-asitleri olabildiğince almamızda yarar var. Dolayısıyla hamilelik döneminde vücudun en çok ihtiyacı olan et proteinlerinin, et ve hayvansal gıda tüketimiyle birlikte hamile bayanlar tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

Demir Gereksinimi:

Demir eksikliğine bağlı anemi hastalığı, hamilelik sırasında en çok görülen sorunlardan da biridir.

Demir eksikliğini gidermek için, demir yönünden zengin olan gıdaların bolca tüketilmesi gerekir. Bu gıdaları sıralamak gerekirse, kırmızı et, karaciğer ve deniz ürünleri, yumurta, koyu yapraklı sebzeler, ıspanak, pazı, kuru meyveler, kayısı, kuru üzüm, kuru baklagiller ve kuru yemişlerdir.

Kalsiyum Gereksinimi:

Hamile bir bayanın kalsiyum gereksinimi, normal dönemde olduğundan çok daha fazladır. Kalsiyum içeren beslenme mönüleri dikkate alınmalıdır ve kalsiyum içeriğinden zengin olan kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri yeterli miktarda tüketilmelidir.

B9 Folik Asit Gereksinimi:

Folik asit, hamilelik döneminde ve hamile kalmayı düşünen bayanlar tarafından kullanılmaya başlanan vücudun ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Folik asit eksikliğinde megoblastik anemiye neden açar. Bu yüzden B9 vitamini yönünden zengin olan, karaciğer ve sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ,kuru baklagiller ve tahıl tüketimi tavsiye edilir.

B12 Vitamin Gereksinimi:

B12 Vitamini eksikliği anemiye neden olmaktadır ve B9 vitaminin korunmasında da rolü vardır. Bu nedenle B12 vitamini yönünden zengin olan Kırmızı et, sakatatlar, süt ve süt ürünleri, tavuk, deniz ürünleri, yumurta gibi besinler tüketilmelidir.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri