İnternet Neden Yavaş Öğrenin

internetinizin yavaş olmasının 3 sebebi vardır.bunları sırası ile nedenlerini ve tespitlerini anlatıyoruz.

1:küresel olarak İnternetin yavaş olması

2:alt yapı kaynaklı hız problemi

3:ülkemizin İnternetin yavaş olması

3 madde ile sebebleri ve nasıl tespit edileceğine başlayalım

1:küresel olarak İnternetin yavaş olması:ilk olarak İnternetin işleyişini kısa olarak açıklayalım ki teknik olarak daha anlamlı olsun.dünya üzerinde internet sadece bilgisayarların bir birleri ile bağlantı halinde olmasıdır.her ziyaretçinin ve sitenin birer kimliği vardır.bu kimlik numaralardan oluşur.ister sabit ister değişken olarak tanımlanır.Küresel olarak İnternetin yavaşlaması bu kimliği aldığımız veya dünya ile bağlantımızı sağlayan veri merkezlerine yapılan saldırılardır.

Küresel saldırı nasıl tespit edilir;küresel internet yavaşlamasına sebebiyet veren bu saldırıların tespiti için veri merkezlerin dns sunucuları harici siteler aracı ile bağlantı veya ping yapılarak tespit edilebilir.örneğin facebook-whatsapp-youtube gibi büyük sitelerin bağlantılarını ping leyerek hepside yanıt verme oranı düşük veyahut yok ise küresel internet yavaşlaması söz konusudur.

2:Alt yapı kaynaklı internet yavaşlaması.

Alt yapı kaynaklı internet yavaşlamasının tespiti için.ben modem arayüzündeki sinyal bağlantı verilerine bakarak tespit ediyorum.ardından müşteri temsilcisini arıyorum genel olarak onlar bu konuda sadece modemden sinyal alınıp alınmadığına bakar hıza bakmazlar.fakat hat değerlerimi söyleyince mecburi olarak arıza kaydı oluşturuyorlar.

İnternet yavaşlaması alt yapı hat tan kaynaklanıyorsa ilk olarak modemizin sinyal alıp almadığına alıyorsa hat değerlerine bakmalısınız bu hat değerleri hızınızı hatta sinyal kaybını ölçe biliyor.durumu bayinize bildirebilirsiniz.

Hız testi yaparsanız sadece internet hızınızı öğrenirsiniz fakat hat üzerinde bir sinyal kaybı olup olmadığını öğrenemezsiniz buda sizin internetinizi daha yavaş hale getirebilir.

3:ülkemizin interneti yavaş olması:bu genel olarak 3 sebeb den oluşur.

1:Fazla dns yüklenmesi;yani ana hattan çıkan 1000bayt lık veri size gelesiye kadar 100 lere düşebilir bu internet kullanim oranından dolayı oluşan ve alt yapı yetersizliğidir.

2:siber saldırı az önce küresel saldırı anlatmıştık aynı saldırıyı ülkemizdeki veri dağıtım sunucularına yaparak internet yavaşlaması olmaktadır.2015 yılında ODTÜ Veri merkezimize siber saldırı yapılmış tr uzantılı sitelere girilememiş ve internet erişimi ülkemiz yapamamıştır.kısa süre içinde ODTÜ sorunu çözmüştür.hafife almamak lazım çünki saldırının veri boyutu çok büyük.

webtoz.com

3:olası müdahaleler;arkadaşlar bu devletimizin aldığı kararlar doğrultusunda sosyal medya sitelerinin ülkemize olan bağlantıları engellenmesi veyahut bağlantı yapılmasından oluşur.genel olarak ülkemizde vahim terör saldırıları olduğu zaman sosyal medya siteleri de bilgi kirliliği yapılmaması için önlem amaçlı yapılıyor.

 

 

 

İNTERNETE BAĞLANAMIYORUM SORUNU

Android ağa erişim reddedildi Hatası Çözümü

ip adresi ele geçerse ne olur

Çalınan Hotmail Adresini Geri Alma