İphone Özellikleri

Piyasaya yeni çıkan İOS’lar öncelikle içerisinde bazı gizli özellikleri barındırabilirler. İphone XS, İphone XS Max, İphone XR gibi telefonlar piyasaya çıktıkları andan itibaren içerisinde birçok harika özelliğe sahiplerdir.

Apple telefonların altında iyi bir şekilde saklanan özelliklere bir göz atalım.

xs

3D Dokunuş

İphone İOS 12 de bulunan yeni kısayollar işinizi kolaylaştırmaktadır. 3D Touch, Yeni Kamera ve Not kısayolları ile İOS 12 de iyileştirilmiş bir haldedir. 3D Kamera simgesine dokunduğunuzda ve bir QR kodunu taradığınız durumda sizlere belgeleri taramak için yeni bir kısayol getirecektir.

AirPods

Airpodlar günümüzde bir çok işimizi kolaylaştırmıştır. Airpodlarınızı şayet bir işitme cihazına dönüştürmeyi düşünüyorsanız:

Ayarlar> Kontrol Merkezi> Özelleştir ve ‘İşitme’ seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Apple Müzik

Şarkı sözü arama özelliği sayesinde bir şarkının sözlerini Apple Music’e yazmanız yeterlidir ve aradığınızı kolayca bulabilirsiniz.

Güç Tasarrufu

İphone XS, XS Max ve XR modellerinde İOS 12, telefonda dijital geçiş kartı özelliğinden ötürü pil ömrünün çok fazla olmamasına rağmen geliştirilen özellikler sayesinde pil ömrü korunmaktadır. Öncelikle Çin’e ve Japonyaya bu konularda verilen desteklerin ABD de de aynı şekilde verilmesini bekliyoruz.

Kapsama alanı dışında olduğunuzda ise İphone’niz sürekli olarak alanı arayacaktır. Bundan dolayıdır ki iOS 12 de yer alan pil ayarlarının altındaki Uygulamaya Göre Batarya Kullanımı listesine ‘Hücre Kapsamı Yok’ kısmı dikkat çekicidir.

Kameraiphone

iOS 12 tüm iPhone’lara getirilen yeni özellik sayesinde kamera, etiket ve filtreler için destek sağlar.

Yüz kimliği

Sonunda herkesin beklediği özellik olan birden fazla yüz kimliği kontrolü telefon sistemine eklenmiş oldu. Yüz kimliği eklemek için:

webtoz.com

Ayarlar> Yüz Kimliği ve Şifre> Alternatif Bir Görünüm Ayarla seçeneğine gidin.

Bir kaç başarısız parola denemeniz de Face ID’nin kilidini açtıktan sonra artık parolanızı girmeye gerek kalmayacaktır. Bunun yerine ekranın altından yukarı doğru kaydırarak, Yüz kimliğini tekrar deneyebilirsiniz.

Kaydırma Hareketleri

İphone X, sonunda çoklu görev görünümünde kaydırarak uygulamaları kapatma özelliğini getirdi. Daha önce bir kaç kere dokunarak kapatılan telefonlar insanların gözünde çok sıkıcı bir hal almıştı.

iPad

iOS 12’de,Control Center’ı daha önce sağ alt köşeden aşağı doğru kaydırırken yeni güncelleme de artık ekran tamamen hizalanacaktır. Önceden ise aşağıdan yukarı doğru kaydırarak yuvaya gidebiliyorduk.  Şimdi böyle bir sorun kalmadı.

Tuş takımı

İOS 12 de boşluk tuşuna basarak artık klavyeyi trackpad haline getirebilirsiniz.

Mesajlar

İOS 12 artık bir defalık giriş kodları için metin mesajlarını otomatik olarak tarayabilir ve bunları sizin için kopyalayıp yapıştırabilir.

Bir kişinin balonu simgesine dokunarak ve FaceTime sesli ve görüntülü arama seçenekleri belirtin. Daha önce bu bilgi için yeni bir sayfaya yönlendiriliyordunuz. Şuan aynı sayfada işlem yapabilirsiniz.

Mesaj uzunlukları 30 saniye kadar sürerken İOS telefonlar sayesinde artık mesajların süresi uzatılmıştır. Emojileri de artık fotoğrafların ve mesajların üzerine sürükleyip bırakabilirsiniz. Tabi bu özellik yalnızca İphone X, XS, XS Max ve XR ile sınırlıdır)

Bildirimler

Gelişmiş olan DND Kontrolleri İOS 12 için eklenmiştir. Bu özelliklere elbette doğrudan kilit ekranından erişebilirsiniz. Sessiz modu açmak için bildirimi kaydırın. Sessiz modu açtığınız takdirde herhangi bir pop-up almayacak yalnızca Bildirim merkezine giriş yaptığınız anda uyarıları alacaksınız.

Safari  

Sekmelerinizde bulunan simgeleri almak için Ayarlar> Safari> Sekmelerde Simgeleri Göster seçeneğine gidin. Görsel hatırlatıcı olarak yer tasarrufu sağlayan kullanışlı bu özellik sayesinde metninizi de kısaltabilirsiniz.

Sirimax

Kilit ekranında ya da Arama bölmesinde Siri sizlere bazı önerilerde bulunacaktır. Özellikle size önerdiği kısayollar sayesinde telefonda işleriniz kolaylaşacaktır. Elbette ki bu özellik İphone 6 ve daha eski İphoneler de yer almayacaktır.

İngiliz ve Amerikalı Sirilere ek olarak şimdi seçim yapabileceğiniz İrlandalı ve Güney Afrikalı erkek ve kadın asistanların seslerinide bulabileceksiniz. Bu seslere erişmek için:  Ayarlar> Siri Arama> Siri Voice.

Ayrıca eklenen özellik sayesinde telefonunuz düşük moda geçince Siri den uyarı vermesini de isteyebilirsiniz.

Ekran görüntüleri

İOS 11 de karşımıza çıkan bu sorun siz İphone kullanıcılarını fazlasıyla rahatsız etmiştir. Telefonunuzun ekranı kapalıyken bile cebinizde Ses açma ve güç düğmesine basıldığı takdirde işe yaramayacak olan ekran görüntüleriyle telefonunuzun galerisinin dolduğunu göreceksiniz. Şimdi bu tuş kombinasyonunun çalışması için ekranın açılması gerekiyor.

Ekran görüntüsünü işaretlemek de artık sizin elinizde. Ekran görüntüsü almış olduğunuzun fotoğrafın üzerine giderek:  Düzenle> Diğer seçenekler (üç nokta)> İşaretle’yi seçerek işaretleyebilirsiniz.

 

İNTERNETE BAĞLANAMIYORUM SORUNU

Android ağa erişim reddedildi Hatası Çözümü

ip adresi ele geçerse ne olur

Çalınan Hotmail Adresini Geri Alma