İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

İşsizlik Maaşı Ne Kadar 2019

Günümüzün en büyük problemlerinden olan işsizlik nedeniyle devlet işinden olanlara 10 ay süreyle belirli bir ücret ödemektedir. Buna işsizlik ödeneği ya da işsizlik maaşı denilmektedir. İşsizlik maaşını herkes alamamaktadır. İşsizlik maaşını alabilmeniz için belirli kriterlere uymanız gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Almak İçin Gerekenler

İşsizlik maaşının alınabilmesi için çalışanın işsizlik priminin düzenli olarak ödenmesi gerekmektedir. Sigortalı olan çalışanların primleri sigortasıyla birlikte ödenmektedir. Eğer sigortalı bir çalışan değilseniz maalesef işsizlik maaşından yararlanamazsınız.

İşsizlik Primi Ne Kadardır?

İşsizlik fonu için maaştan kesilen işsizlik primi brüt maaş üzerinden çalışandan %1 pay, iş verenden %2 pay ve devletten %1 katkı payı şeklindedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizken 10 ay süreyle alacağınız işsizlik maaşınız, çalışırken aldığınız brüt maaşınızın %40’ı kadardır. Yani 3000 lira maaşla çalışan bir işçi 1200 liradır. Bu ücret maaşa göre değişiklik gösterebilmektedir ancak oran hep aynı kalmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik maaşınızı alabilmek için İŞKUR’a iş arama başvurusu yapmak gerekir ardından işsizlik maaşına başvuru yapılabilir. Daha sonra ise başvuru tarihinizin ayının son haftası PTT şubelerinden ödemenizi alabilirsiniz.

webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?