İstihbaratçılar Nasıl Çalışır?

İstihbaratçılar Nasıl Çalışır?

Milli istihbarat teşkilatı, Osmanlı döneminin son zamanlarında Enver paşa tarafından kurulup faaliyete geçirilmiştir. O günden bu güne kadar gelişen mit teşkilatı hala günümüzde de bazı görevlerde yer almaktadır. Mit’in görevleri ise;

  • Siyasi alanda,
  • Askeri alanda,
  • Ticari faaliyetlerde,
  • İktisadi alanlarda,
  • Mali,
  • Sınai,
  • İlim ve bilim alanlarında,
  • Teknik alanlarda, yani hayatımızın hemen her alanında İstihbaratçılar güvenliği sağlayarak devleti bilgilendirir.

Tüm bu işlemler tek bir elden koordineli olarak yapılır. Mit’çiler bir müsteşar tarafından yönetilir ve bu müsteşar sadece başbakana hesap verir.İstihbaratçılar Nasıl Çalışır?

Yan Tarafdaki Resimde Üstü Kapalı Görmüş Olduğunuz Belge Cıa Teşkilatının MKUltra projesi ismi verilen proje bilinç altını kullanma ile ilgilidir.Bu Proje 1950 Yıllarında Çalışmalara Başlanmış 1964 Yılında Kullanılmaya Başlanmıştır.Bir İnsanın Bilinç Altına Örneğin İslamiyetin Cihadcı Olduğu Fikrini Yerleştirilmesi Amerikan Filmlerinde Kullanılması Kısa Bir Örnek Dir.

Yıl 2020 Yaklaşık Olarak 70 Yılda İnsanlar Üzerine Ne Gibi Projeler Yapıldı Ve Hedeflerine Ne Kadar Çalıştıkları Örnek Olarak Gösterilmektedir.

İstihbaratın Tek Elden Yönetilmesinin Sebebi Nedir?

Ülkemizde istihbarat tek bir elden yönetilmektedir. Bunlar emniyet genel müdürlüğü ve jandarma genel komutanlığıdır. İç istihbarat ve dış istihbarat şeklinde yürütülür. Tek bir elden yönetilmesinin sebebi ise haber kaynaklarında aksama ya da işleyişin geri kalmaması içindir. İstihbarat için çalışacak olan kişileri kurumlar bulur. Kamu personelinde çalışan kişilere belli teklifler sunulur, daha sonra çalışmalara gizlilik ilkesi ile devam edilir. İstihbarat için çalışacak olan kişiler genelde erkeklerin yoğun olduğu düşünülse de kadın çalışanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır.İstihbaratçılar Nasıl Çalışır?

İstihbarat Çalışanları Nasıldır?

Genelde soğuk ve resmi olarak düşünülen istihbarat çalışanları esasen öyle değildir. Kendini tarih, kültür ve diğer tüm alanlarda geliştirmiş kişilerden oluşur. Bunlar çoğu zaman bulundukları görev çerçevesine uyum sağlamak durumdadır. Yani her istihbaratçı aynı özellikleri taşımaz ve her hareketleri aynı değildir. Daha çok analitik düşünme yeteneğine sahip kişiler seçilir.

İstihbarat çalışanları hakkında merak edilen bir diğer konu ise mit’te çalışıp çalışmadığını bir başka kişilerle paylaşıp, paylaşmadıklarıdır. Elbette çalışanlar eşerine ya da yakın çevrelerine mit’te çalıştıklarını söyleyebilirler. Bu tamamen kişilerin kendi inisiyatifinde olan bir konudur. Fakat mit çalışanları, hassas görevlerde yer aldıkları için bu bilgiyi diğer çalışanlara göre daha gizli tutmaları gerekir. Bu nedenle görevlerini ve görev yerlerini paylaşmayı tercih etmezler. Yine toplanan bilgiler tamamen çalışanın elindedir ve arkadaş, eş, akraba, anne ve babaları ile paylaşmaktan kaçınırlar.

webtoz.com
Posted in Webtoz

oyun ile ilgili sözler

Posted in Webtoz

Aşk101 Dizi İncelemem

Posted in Webtoz

Aydan Getirilen İnsan Eli

Posted in Webtoz

Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması