İtikaf Nedir ve Nasıl Yapılır?

İtikaf Nedir ve Nasıl Yapılır?

İtikaf İslam’da oldukça önemli bir yere sahiptir. Aklı başında olan ve ergenlik çağına gelmiş olan her Müslüman yapabilmektedir. İtikat çok detaylı bir ibadettir. İtikat tam olarak nedir günümüzde çoğu kimse bilmemektedir bunun nedeni ise günümüzde bu kültürün eskisi kadar devam ettirilmemesidir.

İtikat, ergenlik çağına erişmiş ve akıl sağlığı yerinde bir Müslümanın yaptığı ibadettir. İtikata giren bir Müslüman camide yemek yer, su içer ve camide uyur. Kişisel ihtiyaçlarının tamamını camiden tedarik eder. Tuvalete gitme ihtiyacında, abdest ihtiyacında ve gusül ihtiyacında ise camiden dışarı çıkabilmektedir. Eğer bulunduğu camide Cuma namazı kıldırılmıyorsa başka bir camiye gidebilmektedir. Çok zorunlu bir durum olmadığı hallerde camiden çıkması yasaktır. Çıkması halinde itikafı bozulmaktadır.

İtikaf Ne Zaman Yapılır?

İtikaf için peygamber efendimizin önerdiği en uygun dönem ramazan ayının son on günüdür. Ramazan ayının son on gününde peygamber efendimiz kendisi de itikafta bulunurdu. Bu nedenle o dönemde itikafa girmek sünnet sayılmaktadır.

webtoz.com
Posted in Dini

Mehdi A.S Hakkında Merak Edilenler

Posted in Dini

İslam’da Nazar Değmesi

Posted in Dini

Bursa Ulu Cami’de İlk Namazı Kim Kıldırdı?

Posted in Dini

Ayet Şeytan Sizi Fakirlikle Korkutur