Jüpiter

Jüpiter gezegeni Güneşe yakın olan beşinci gezegendir ve birleştirilmiş güneş sistemindeki diğer tüm gezegenlerden iki buçuk kat daha büyüktür . Öncelikle gazlardan yapılır ve bu nedenle “ gaz devi ” olarak bilinir .

Jüpiter Özellikleri

 • Jüpiter güneş sistemindeki en parlak dördüncü nesnedir. 
  Sadece Güneş, Ay ve Venüs daha parlaktır. Dünyadan çıplak gözle görülebilen beş gezegenden biridir.
 • Jüpiter’in görüşlerini ilk kaydedenler eski Babillilerdi. 
  Jüpiter, Roma tanrılarının kralı olarak adlandırılmıştır. Yunanlılar için gök gürültüsü tanrısı Zeus’u temsil ediyordu. Mezopotamyalılar Jüpiter’i tanrı Marduk ve Babil şehrinin koruyucusu olarak görüyorlardı. Cermen kabileleri bu gezegeni Donar ya da Thor olarak görüyorlardı.
 • Jüpiter, tüm gezegenlerin en kısa gününe sahiptir. 
  Eksenini her 9 saatte bir ve 55 dakikada bir açar. Hızlı dönüş, gezegeni hafifçe yassılaştırır ve ona bir oblate şekli verir.
 • Jüpiter her 11.8 Dünya yılda bir Güneş’i yutuyor. 
  Üzerinde bizim bakış itibaren Dünya’da , bir takımyıldızı diğerine geçmek için aylar alarak gökyüzünde yavaş hareket gibi görünüyor.
 • Jüpiter benzersiz bulut özelliklerine sahiptir. 
 • Büyük Kırmızı Nokta, Jüpiter’de büyük bir fırtınadır. 
  En az 350 yıl öfkeli. O kadar büyük ki, üç Dünya içine sığabilecek seviyededir.                     
 • Jüpiter’in içi kaya, metal ve hidrojen bileşiklerinden oluşur. 
  Jüpiter’in büyük atmosferinin altında (esas olarak hidrojenden yapılır), sıkıştırılmış hidrojen gazı, sıvı metalik hidrojen ve buz, kaya ve metallerin bir çekirdeği vardır.
 • Jüpiter’in ay Ganymede, güneş sistemindeki en büyük aydır. 
  Jüpiter’in uydularına bazen Jovian uyduları denir, bunlardan en büyüğü Ganymeade, Callisto Io ve Europa’dır. Ganymeade 5,268 km uzunluğunda ve Merkür gezegeninden daha büyüktür .
 • Jüpiter ince bir halka sistemine sahiptir. 
  Halkaları, gelen kuyruklu yıldızlardan ve asteroitlerden gelen etkiler sırasında bazı Jüpiter’in daha küçük dünyalarından çıkan toz parçacıklarından oluşur. Halka sistemi bazı 92.000 kilometre Jüpiter’in bulut üstleri yukarıda başlar ve gezegenden 225.000’den fazla km’ye uzanır. 2000 ila 12.500 kilometre arasındadırlar.
 • Sekiz uzay aracı Jüpiter’i ziyaret etti. 
  Öncü 10 ve 11, Voyager 1 ve 2, Galileo, Cassini, Ulysses ve Yeni Ufuklar Jüpiter’i ziyaret etmiştir. Juno misyonu Jüpiter’e giden yol ve Temmuz 2016’da varacak. Gelecekteki diğer misyonlar, Jovian uyduları Avrupa, Ganymede ve Callisto ve yeraltı okyanuslarına odaklanabilir.

 

webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?