Kış aylarında kuru cilt bakımı

Kış aylarında kuru cilt bakımı

Soğuk havanın etkisiyle kuruyan cildinizle nasıl baş edeceğinizi merak ediyorsanız işte size bazı öneriler.

Kuru cilt adı üstünde kuruluğu ile kendini belli eden cilttir. Gözenekleri sıkışık, nemlendirici kremler sürülmediği takdirde hafif pudralıymışçasına bir görüntüsü olan, kızarmaya dünden hazır, hassas bir cilttir. Gözeneklerinin birbirine girmişçesine sıkı durmasının nedeni, yağ üretiminin az olmasına bağlıdır. Bunun üstüne birde su tüketilmediği için nemsizlik ilave olur ve cilt iyice kurur. Bu ciltler özellikle soğuk havalarda sızı ve ağrı bile duyabilirler. Bu mevsim boyunca çatlaklar ve pullanmalarda görülmektedir. Bu sebeple kuru ciltli kişilerin su tüketimlerine dikkat etmeleri ve uygun nemlendiriciler kullanması gerekir.

Kış aylarında kuru cilt bakımı

Kuru ciltte en çok rastlanılan problem kızarıklık problemidir. Bunun bilinen en belirgin sebebi normalde dolaşımı yavaş olan cildin, herhangi bir dokunuş ya da ürün değdiğinde birden bire harekete geçmesi ve hızlanmasından kaynaklıdır. Zaten hoş olmayan bu kızarıklıklara birde çatlaklıklarda eşlik edince bayanların morali iyice bozulmaktadır. Hatta gerekli bakım yapılmadığında kuru egzamaya doğru giden problemler baş gösterebilir.

Öncelikle şunu belirtelim ki kuru cildi olan kişiler kesinlikle tonik kullanmamalıdırlar. Bunun yerine temizleyici sütler kullanmaları önerilir. Arkasından yağlı ve su bazı iyi olan bir nemlendirici uygulanmalıdır. Bunun dışında tüm cilt tiplerinde olduğu gibi gündüzleri mutlaka güneş koruyucusu kullanmak gerekir. Gece yatmadan önce yine, ilk olarak nemlendiricisini mutlaka uygulamalı ve eğer cildinde olan başka bir sorunu varsa onun ilacını sürmelidir.

Tüm bunların dışında aslında kuru cilt düzenli bakıma ihtiyaç duyar. Bunun için belirlenen aralıklar ile maskeler uygulanabilir. Yine kızarıklık şikâyetini önleyici bakımlar mutlaka yapılmalıdır. Ayrıca bir takım lazer yöntemleri ile damarsal hastalıklar var ise bunlar mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü damarların yüzeye yakın olması kuruluğu tetiklemektedir. Yine önemli detaylardan biri, pütürlü peelingler yerine düz peelingler tercih edilmelidir.

Kuru ciltlerin nemlendirilmesine gelince; yağsız oldukları için Kesinlikle yağlı ürünlere ağırlık verilmelidir. Sadece sulu ürünlerin kullanılması fayda vermeyecektir. Bu yüzden suyu ve yağı bir arada olan ve dengelenmiş ürünler tercih edilmelidir ki, ürün hücre zarını da geçebilsin. Hücre zarına da geçen ürünler tüm tabakalara ulaşmış ve bütün bir nemlenme sağlamış olacaktır.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri