Kürtaj Caiz Mi?

Kürtaj Caiz Mi?

Dinimizde helal ve haramdan bahsedilirken caizdir, caiz değildir gibi ibareleri sıkça duyarız. İslam’da caiz uygundur, sakıncası yoktur anlama gelirken caiz değildir ise uygun değildir, sakıncası vardır gibi manaya gelir. Ülkemizde şuan kadınların kürtaj olma hakkı vardır fakat dinin gereğini merak eden insanlar kürtaj caiz mi diyerek içinde bebeği aldırmaktan korkarlar. Bu konu hakkında kurandan ayetler, peygamberimizin sözleri ve hocaların görüşleri bulunur.

Kürtaj Yaptıran Cehennemlik Mi?

Kürtaj İslam dininde kesinlikle haram olan bir konudur. Anne rahmine düşen bebek canlı bir varlık olarak kabul edildiği için kürtaj caiz değildir. Kuran’da diri diri kız çocuklarını toprağa gömülmekten bahsedilir. Kürtaj da buna benzer bir durumdur. Ahrette öldürülen çocuklara suçunuz neydi, hangi sebepten öldürüldünüz diye sorulacağı kuranı kerim’de geçer. Dünyevi istekleri için suçsuz yere cana kıyılan bu bebeklerin azabı da büyük olacağını Allah belirtiyor. Kürtaj Allah katında büyük suçlardan birisidir ve adam öldürmek ile eşdeğerdir.

40 Günden Önce Kürtaj Günah Mı Diyanet

Bazı din adamları ve mezheplerde kürtaj olabilmesi için bir sayı belirtilmiştir. Buna göre 120 günden önce, 40 günden önce, bebek canlanmadan kürtaj olunabilir gibi sözler sarf edilmiştir. Bu bilgilere dayanarak 40 günden önce kürtaj olmak günah mı diyanet bakanlığına sıkça yöneltilen sorulardan birisidir. Günün belirlenmesi hiçbir kitapta, hadislerde, ayetlerde belirtilmemiştir. Diyanette bebek anne rahmine düştüğü andan itibaren canlı bir varlık sayıldığı için kürtaj olmak caiz değildir. Çünkü bu belirtilen günden önce bebeğin canlanıp kalp atışının gerçekleştiğini ultrason cihazlarında gözlenir. Bunun yanında peygamber efendimiz (s.a.v) zinadan oluşan bebeğin aldırılmasına dahi karşıdır. Çünkü bu suçu işleyen kişiler bebeğin anne ve babasıdır ve faturasını masum bir çocuğa mal edilmesi caiz değildir. Peygamberimize gelen bir kadın evlilik dışı ilişkisinden hamile kaldığını ve aldırmak istediğini söyler. Peygamberimiz, suç sizindir cezasını masum bir bebeğe mal edemezsiniz diyerek kürtaja karşı çıkmıştır. Ancak dinde korunmanın bir sakıncası yoktur.

Kalp Atışı Olmayan Bebeği Aldırmak Günah Mı?

Kalp atışı olmadan bile ana rahmindeki cenin canlı sayıldığı için kürtaj günahtır. İslamiyet tecavüzden oluşan bebeğin bile aldırılmasına karşıdır. Ancak annenin hayatı tehlikeye gitmesi gibi durumlarda anne rahmindeki bebeğin aldırılması günah sayılmaz. Kuranı kerimde çocuklarınızı bakamam düşüncesiyle öldürmeyin diyor. Çünkü Allah rızkını vereceğini söylüyor. Bebeğin engelli olması da kürtaj için caiz değildir, yani aldırılamaz.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri