Kürtaj Kaç Aylıkken Olur?

Kürtaj Kaç Aylıkken Olur?

Kürtaj genellikle canlı bir bebeği anne rahminden alınması olarak bilinir. Ancak bebeğin anne karnında ölmesi, düşük sonrası parça kalması, boş kesenin olması, jeolojik sorunlardan dolayı parça almak ve jeolojik kanamaları durdurmak için kürtaj yapılabilir. Bunların dışında istenmeyen gebeliği sonlandırmak içinde kürtaj yapılır. Evlilik dışı gebelik, tecavüz sonrası gebelik ve aile içinde planlamamış gebeliklerde de kürtaj gerçekleştirilir. Kürtaj bazı ülkelerde tamamen yasakken Türkiye’de belli bir aya kadar kürtaja izin verilir. Ne kadar acı bir durumdur ki Türkiye’de kürtaj olan kadınların oranı her yıl artmaktadır. Kürtaj olmak isteyen bayanlar kürtaj kaç aylıkken olur diye merak edebilirler.

Kürtaj En Erken Kaçıncı Haftada Yapılır?

Bazı bayanlar bebek canlanmadan önce kürtaj olmak isterler. Bu yüzden kürtaj en erken kaçıncı haftada yapılır sorusunu araştırırlar. Gebelik ilk adet başlangıcından hesaplanarak yapılır. İlk önce boş su kesesi görülür ve birkaç hafta sonra da bebek oluşarak kalbi atmaya başlar. Kürtaj eden kadın doğum doktorları en erken 5-6 haftalıkken kürtaj yapılabileceğini söylerler. Daha önceki haftada kürtaj yapılmamasının sebebi parça kalabilme ihtimalidir. İlk gebeliklerde ve ilk doğumu sezaryen olan bayanlarda kürtaj uyutularak yapılır. Bebeğin anne karnında ölmesi gibi durumlarda ise kürtaj yapmadan önce suni sancı ile düşmesi sağlanır. Eğer bebek düşmezse kürtaja karar verilir.

Bebek En Geç Ne Zaman Aldırılır?

Bazen gebelik belirtileri kendisini geç belli edebilir. Bazen de lekelenme adlı kanamayı bayanlar adet kanaması zannettikleri için hamile olduklarının farkına varamazlar. Doktora gittiklerinde ise hamile olduğunu öğrenen bayanlar bebek en geç ne zaman aldırılır diye doktorlara sorarlar. Ülkemizde 10 haftaya kadar gebelikler kürtaj edilebilir. 10. haftayı bir gün bile geçse kanunen kürtaj edilmesi yasaktır. Anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girebilecek hastalıklarda kürtaj edilebilir. Ancak böyle durumlarda kadın doğum uzmanın raporu ile laboratuar testleriyle bu durumu kanıtlaması gerekiyor

14 Haftalık Gebelik Kürtaj Olunur Mu?

Anne karnında bebek çok çabuk geliştiği için 14 haftalık gebelik kürtaj olunur mu diyebilirsiniz. Yasaya göre kendi isteğinizle 10. haftaya kadar kürtaj olabilirsiniz. Bebeğin sakat olması, gebelik anneye ve bebeğe zarar vermesi durumunda 3 doktor heyeti kararı ile kürtaj yapılabilir. Burada da 15. haftaya kadar kürtaj yapılabilir. 14-15. haftadan sonra kürtaj kesinlikle yapılamaz ve bu haftadan sonra anormal bir durum oluşursa doğum yaptırılması gerekir. Bu haftalardan sonra kürtaj yapılamamasının sebebi ise bebeğin büyümesi, kemiklerinin gelişmeye başlaması, parçalayarak çıkarması zor olması ve komplikasyon ihtimalinin yüksek olmasıdır.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri