Kürtaj Yapan Devlet Hastaneleri Var Mı?

Kürtaj Yapan Devlet Hastaneleri Var Mı?

Eskiden kürtaj ve korunma yolları olmadığı için ailelerde çok çocuklu dönemi yaşanıyordu. Aile planlanması ile kadının iş hayatına girmesiyle ailedeki çocuk sayısını azaldı. Kürtajı yasağının kalkmasıyla da ailelerde genellikle 3 çocuğu geçmeyen aile planlanması ortaya çıktı. İstenmeyen bir gebeliğiniz oluştuğunda kürtaj yapan devlet hastaneleri var mı? diye araştırmaya yapmaya başlayabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Kürtaj Yapan Devlet Hastaneleri 2019

Kürtaj birçok ülkede hala yasak iken ülkemizde 1982 yılında yayınlanan yasa ile 10 haftalığa kadar kürtaj olabilme imkânı verilmiştir. Evli bir bayan kürtaj olmak için kendi ve eşinin rızası gerekirken, 18 yaşını doldurmuş bekar bir bayanın sadece kendi rızasının olması yeterlidir. Evli yada bekar bayanlar kürtaj olabilmek için isteğe bağlı kürtaj yapan devlet hastaneleri 2019 hakkında bilgi almak isterler. Ancak günümüzde, kanunda yasal olan bayanın kürtaj olabilme hakkını çoğu hastaneler uygulanmaz. Türkiye’de birçok devlet hastanesi vardır fakat çok azı kürtaj yaparlar.

Kürtaj yapan devlet hastaneleri Ankara, İzmir, İstanbul gibi gelişmiş bir bölgelerde yapılırken Marmara ve Doğu Karadeniz bölgesinde neredeyse hiç kürtaj yapılmamaktadır. Bazı hastaneler donanım yetersizliğinden dolayı kürtaj yapmazken, bazı hastaneler ise yeterli donanım olsa bile kürtaj yapmayı reddederler. Bazı doktorlar vicdanen kürtaj yapmak istemezken bazı doktorlar da dini inancı nedeniyle kürtaj yapmamaktadır. Ayrıca kürtaj yapmayan hastanelerin sayısı da giderek azaldığı düşünüyor. Ülkemizde 12 ilde yaklaşık 184 kamu hastanesinden sadece 9 tanesi isteğe bağlı kürtaj yapıyor. Diğer hastaneler yasal değil, yasak, kürtaj yapmıyoruz gibi cevap vererek hamile kadını geri çeviriyor. Kürtaj yapan devlet hastaneleri de bayanlardan ek talep ettikleri de gerçektir. Reddedilen hamile bayanlar kürtaj olabilmek için özel hastanelerine yönelirler.

Ankara’da Kürtaj Yapan Devlet Hastaneleri

Yasal olarak kürtaj yapabilme yetkisine sahip birçok devlet hastanesi günümüzde kürtaj yapmazlar. Nedeni tam olarak bilinmez ama bakanlık yasakladı gibi ibareler de kullanırlar. Ankara’da kürtaj yapan devlet hastaneleri bulunur fakat bunlardan bazıları isteğe bağlı kürtajı kabul ederken bazıları da sadece evli kadınlara kürtaj ederler. Devlet hastanelerin çoğu anne ve bebeğin hayati tehlikesi var ise ve bebek engelli ise kürtaj yapar. Diğer türlü çoğu hastane kürtaj yapmayı reddeder. Ankara’da kürtaj yapan devletlerin internette reklamları ve internet siteleri de mevcuttur.

Devlet hastanesinde kürtaj fiyatı

Kürtaj fiyatı bebeğin haftalığına göre belirlenir. Bebek 5 haftalık ise 1000 TL alınır ve 5 haftalıktan sonra her haftaya 100 TL eklenir. Yani 10 haftalık bir bebekten 1600 TL para talep edilir.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri