Kürtaj Yasak Mı?

Kürtaj Yasak Mı?

Kürtaj, anne tahmine tutunmuş ceninin özel müdahale ile yaşamına son verilmesine denir. Birçok kişinin gözünde kürtaj basit bir işlem gibi görülse de aslında o kadarda masum değildir. Bir canlının yaşamına son verildiği için bazı insanların gözünde cinayet olarak görülebilir. Yalnız kürtaj her zaman canlı bir ceninin yaşamına son vermek değildir. Bazı durumlar vardır ki kürtaj olması sağlık açısından gereklidir. Kürtaj genel anestezi ve lokal anestezi olarak yapılır. Genel anestezi de hasta ağrı hissetmezken lokal anestezide adet ağrısına benzer ağrı hissedebilir. Bazı ülkelerde yasak olan bu işlem akıllara Türkiye’de kürtaj yasak mı sorusunu akıllara getirebilir.

Türkiye’de Kürtaj Yasak Mı 2019

Ülkemizde bir kürtaj olmak isteyen bayan evli ise eşinin ve kendisinin rızası alınması şarttır. Eskiden ülkemizde kürtaj olmak yasak olduğu için günümüzdeki yasayı öğrenmek için Türkiye de kürtaj yasak mı 2019 sorusunu merak edebilirsiniz. Günümüzde kürtaj olmak yasak değildir. Ancak hamile bayanın sağlığı yerinde ise 10 haftalığa kadar kürtaj olabilirken, hayati tehlikesinde ise doktor raporu ile 10. haftadan sonra da kürtaj olabilir.

Evlilik Dışı Kürtaj Yasal Mı?

Günümüzde erkek ve bayanlar evlilik dışı birliktelik yaşarlar ve bu durum toplumumuza ters düşse de birçok insanın yaptığı bir durumdur. Bu birlikten hamile kalan bayanlar evlilik dışı kürtaj yasal mı diye bir çare aramaya başlar. Ülkemizde bir bayan evli değilse ve 18 yaşını doldurmuş ise kendi rızası ile 10 haftalığa kadar kürtaj olabilir. Gebe kalan kişi 18 yaşın altında ise velisinin ve vasilerinin rızasının alınması gerekir. Yine tecavüz gibi olaylarda bir bayan hamile kalmış ise suç mağduru olduğunu ispatlaması gerekiyor. Cumhuriyet başsavcılığından suç mağduru olduğunu kanıtlayan belgeyi kürtaj yapacak olan hekime sunması gerekiyor. Tecavüz mağduru kadınlar 20 haftalığa kadar kürtaj olabilirler.

Kürtaj Yasası 2019

Kürtaj olmak isteyen bayanlar suç işlemekten kaçınmak için günümüz yasasına uygun hareket etmek isterler. Bu yüzden kürtaj yasası 2019 verilerini gerek avukatlara gerekse internet ortamında araştırırlar. Türkiye’de 1983 yılında çıkarılmış bir 2728 sayılı yasa ile nüfus düzenlenmesine dair yasa çıkarılmıştır. Bu yasaya göre kürtaj olmak isteyen bayanda elektif abortus ile medikal abortus şartı aranır. Elektif abortus’da gebelik annenin sağlığını tehdit etmiyor ise 10. haftaya kadar kürtaj olabilme hakkı vardır. Medikal abortus’da ise gebelik annenin ve bebeğin sağlığını tehdit ediyor ise sağlık heyeti raporu ile 10. haftadan sonra kürtaj olabilme hakkı vardır. Ancak kürtaj en fazla 24 haftalığa kadar gerçekleşir.

 

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri