Kürtaj Yasası, Kürtaj Kaç Aya Kadar Yasal

Kürtaj Yasası, Kürtaj Kaç Aya Kadar Yasal?

Kadınların bazıları isteyerek hamile kalmayı umut ederken bazıları ise bebeği doğurmayı kabul etmediğinden ötürü kürtaja başvurabiliyorlar. Doğmamış bebeğin henüz bu konu da fikri sorulamayacağından dolayı kanunlarımız bu konuda yasa çıkartarak bebeğin doğma hakkını korumayı amaçlamışlardır. Kürtaj yasası çıkması ile birlikte kürtajların azalması hedeflenmiş olsa da maalesef günümüzde çeşitli nedenlere bağlı olarak isteyerek veya istemeyerek kürtajlara devam edilmektedir. Kürtaj konusunu merak edenler kürtaj kaç aya kadar yasal? Sorusunu çok iyi bir şekilde araştırarak buna karar vermeliler.

Kürtaj Hakkında Yasa Ne Diyor?

Anne karnında bir cenin olan bebeğin alınması dini bakımdan günah olduğunu hemen hemen herkes bilmektedir. Peki dinen günah olan bu kürtaj hakkında yasa ne diyor?  Ceza hukukunda yer alan kürtajın yapılmasının sağlık sorunları ile ilişkileri olmadığı sürece her türlü etmenlere bağlı olarak ceninin hayatına son verilmesi yasal bir suç olarak belirtilmiştir. Ceza hukukuna göre anne karnındaki bebeği anne veya herhangi birisi kasten düşürmeye onu öldürmeye karşı işlenen suç ise kasten çocuk düşürme suçuna girerek birkaç yıl hapis cezasına çarptırılacağı yasanın koymuş olduğu kesin karardır.

Çocuk Düşürme veya Kürtaj Yaptırmanın Cezası

Hukukun koyduğu kurallar çerçevesine göre hareket ettiğimiz bu ülkede yasalar, ceninin haklarını da düşünüp onları korumak adına işlenen suçları engellemek için belirli kararlar doğrultusunda ceza uygulaması başlatılmıştır. Kürtaj ve kasten çocuk düşürme suçları, yasada her ikisinin de çocuk düşürme ve çocuk düşürtme suçu adı altında suçlama yapılarak ceza işlemi uygulanır.

  • Tıbbi gerekçe olmaksızın çocuk düşürme ve kürtaj yaptırmanın cezası 2-4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılırlar.
  • Kadının rızası olmadan bebeği tekmeleme veya diğer kasti suçlarla meydana gelen bebeği düşürtme suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istenmektedir. Eğer bu durum kadının ruh sağlığını olumsuz yönden etkilemişse ya da ölümüne sebep olmuşsa 15-20 yıl hapis cezası verilir.
  • 10 haftayı geçmiş olan bebeğin kürtaj veya düşürülmesinde oluşan suçlarda ise 1 yıla kadar hapis cezası ve yanında adli para cezasına çarptırılır.

Yasal Olarak Kürtaj Süresi Ne Kadardır?

Annenin bebeği doğurmak istemediği durumlarda kanun, 10 haftası dolmadan önce tüm aile fertlerinin de izni olması halinde kürtajın yapılabileceğini söylemektedir. Eğer anne ve bebeğin ölümü söz konusu ise bu konuda doktorların onayı olması durumun da aile fertleri bebekten vazgeçmeleri konusunda yasalar bu konuda özgür bırakmaktadır. Kadına karşı bir tecavüz durumu söz konusu ise bunun sonucunda hamile kalmış ve 10 haftasını geçmiş ise yasa bu konuda esnek davranarak 20 haftaya kadar kürtaj yapabilmelerine izin veriyor. Kürtaj yaptırmak isteyen kişilerin önce yasal olarak kürtaj süresi ne kadardır? Diye bir araştırma yapmaları ve cezaları göz önünde bulundurmaları gerekir.

 

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri