Mars Hakkında Kısa Bilgiler

Mars Hakkında Kısa Bilgiler

Mars çok soğuk. Mars’ta ortalama sıcaklık eksi 80 derece Fahrenheit’tir. Donma noktasının altında!

Mars, kanyonlar, volkanlar ve etrafındaki kraterlerle dolu. Kırmızı toz neredeyse Mars’ın tamamını kaplar. Dünya’nın yaptığı gibi, bulutları ve rüzgârı var. Bazen rüzgâr, kırmızı tozu bir toz fırtınasına üfler. Küçük toz fırtınaları kasırga gibi görünebilir ve büyük olanlar tüm gezegeni kaplayabilir!Mars Hakkında Kısa Bilgiler

Mars, Dünya’nın yaklaşık üçte birine sahiptir. Mars’ta atılan bir kaya Dünya üzerindeki bir taştan daha yavaş düşecektir. Mars’takiler dünyadakilerden daha ağır. Dünya’da 100 kilo ağırlığında olan bir kişi, daha az yerçekimi nedeniyle Mars’ta yalnızca 37 kilo ağırlığında.

NASA Mars Hakkında Ne Öğrendi?

NASA, Mars hakkında daha fazla şey öğrenmek için hem uzay aracını hem de robotları kullandı. Mars Hakkında Kısa Bilgiler1965 yılında, Mariner 4 gezegene yakından bakmak için ilk NASA uzay aracıydı. 1976’da Viking 1 ve Viking 2, Mars’a inen ilk NASA uzay aracıydı. Fotoğraf çektiler ve gezegenin yüzeyini araştırdılar. O zamandan beri, Mars’a daha fazla uzay aracı uçtu ya da indi. NASA’nın Ruhu ve Fırsat Gezgini, Ocak 2004’te Mars’ta indi. Bir zamanlar Mars’ta suyun aktığına dair kanıt buldular. Canlılar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, Mars’taki herhangi bir su işareti, gezegende yaşam olabileceği ya da olabileceği anlamına gelir.

NASA Bugün Mars’ı Nasıl Keşfediyor? 

Bugün, üç uzay aracı Mars’ın üzerinde yuvarlanıyor ya da yörüngede dönüyor. Uzay aracı Mars’taki volkanları, kanyonları, kraterleri, sıcaklığı ve mineral türlerini ölçmek için bilimsel araçlar kullanıyor. Ayrıca fotoğraf çekiyor ve su arıyorlar.mars gezegeni

Gezici olarak adlandırılan iki robot, Mars’ın yüzeyini araştırıyor. İsimleri Fırsat ve Meraktır. Gezegenler fotoğraf çekmek ve gezegenin topraklarına ve kayalarına yakından bakmak çevresinde dolaşıyorlar. NASA, Mars hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzay aracından ve seyahat edenlerden resimler ve bilgiler kullanır.

NASA Gelecekte Mars’ı Nasıl Keşfediyor? 

NASA, Mars’a daha fazla robot göndermeyi planlıyor. NASA, robotların bir gün Marslı topraklarını ve kayalarını toplamasını ve onları incelenmek üzere Dünya’ya getirmesini istiyor. MAVEN uzay aracı, Eylül 2014’te Mars’ta yörüngeye başladı. MAVEN, Mars’ın atmosferini inceliyor. NASA, 2016’da Mars’a bir toprakçı göndermeyi planlıyor. 2020’de piyasaya sürülmesi için yeni bir Mars gezicisi planlanıyor.

NASA bir gün Mars’a astronot göndermek de istiyor. İnsanları Mars’a göndermeye hazırlanmak için NASA, astronotların yaşayabileceği yeni evler üzerinde çalışıyor. Bilim adamları, uzaydaki insanların yiyecek için nasıl bitki yetiştirebileceklerini araştırıyor. Bilim adamları, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara ne olduğunu izleyerek, uzayda yaşamanın insanları nasıl etkilediğini öğreniyorlar.

webtoz.com

Kıymet İle İlgili Resimli Sözler

Kırılmak Kırmak Sözleri Resimli

İnsan Olmak Temalı Resimli Sözler

Sabah Namazı İle İlgili Sözler