Mars Yüzeyi  Bu Gezegende Neler Var?

Mars Yüzeyi  Bu Gezegende Neler Var?

Mars yıllardır insanların en çok ilgisini çeken gezegenlerden biridir. İlk kez 4000 yıl önce kayda geçmiştir. Teleskopun icadından sonra daha yakından gözlemlenmiştir. 1877 yılına mars gezegeninin haritasını İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli çıkarmıştır. Bu haritadan sonra mars dünya üzerinde daha fazla merak konusu olmaya başlamıştır. Haritanın en önemli özelliği ise marsta kanaların yakalanmasıdır. Bu kanalların dikkat çekmesinin sebebi ise bir canlı kişisel tarafından yapılmış olabilme ihtimalidir. Bu ihtimaller ise mas’ta canlı bir medeniyetin yaşama olasılığını güçlendirmiştir. Bu ihtimaller üzerine bilim insanları tarafından mars iyice araştırılmaya başlanmıştır. Fakat yapılan daha büyük araştırmalar neticesinde bu kanalların optik bir yanılgı olduğu ortaya çıkmıştır.Mars Yüzeyi  Bu Gezegende Neler Var?

Önce Sovyetler birliği marsa uzay aracı gönderdi, fakat gönderdiği 5 uzay aracı da marstan bir görüntü alamadı. Ardından Amerika marsa bir uzay aracı gönderdi. Bu uzay aracı marsın yüzeyinden bir fotoğraf yakalayıp, dünyaya iletmeyi başardı. Daha sonra Sovyetler birliği yine bir uzay aracı gönderdi, bu uzay aracı marstan yakın çekim bir fotoğraf karesi yakaladı ama dünyaya iletemeden marsın yüzeyine düştü.  Fakat yaptığı başarısızlıklar neticesinde dünyadan marsa inen ilk uzay aracı olma özelliğini de kazandı. Bu uzay aracından bir ay sonra Sovyetler birliği yine bir uzay aracı gönderdi, bu gezegene her ne kadar yumuşak bir iniş yapsa da 14,5 dakika sonra iletişim kesildi.

Mars
Mars

Amerika ise 1977 yılında bir uzay aracı gönderdi, bu uzay aracı marsın yörüngesine girmeyi başardı. Görüntülediği ilk durum ise toz bulutları oldu. Toz bulutları dağıldıktan sonra araç gezegeni haritalamaya başladı. Burada volkanik görüntüler yakaladı.

20 temmuz 1976 yılında marsın golden denilen bölgesine viking 1 gönderildi. Bu mars yüzeyini oldukça yakından izledi ve 6 yıl boyunca marstan görüntüler yakaladı. 20 yıl sonra ise bir başka uzay aracı marsa gitti bu aracın diğer araçlardan farkı ise 6 tekerlekli bir gezgin göndermesiydi. Gezgin sayesinde marsın yüzeyi daha rahat incelenebilecekti. Fakat gezgin 100 metre ilerdi.  2002 yılında ise bir gezgin daha marsa gitti, bu gezgin hala marsta görev yapmaktadır.

Mars Yüzeyi  Bu Gezegende Neler Var?

webtoz.com

Türk Kahinler

Atmosfer Katmanları ve Özellikleri

Mars Hakkında Kısa Bilgiler

Uzay Hakkında İlginç Bilgiler