Mars

Mars, Güneşe uzaklık bakımından dördüncü gezegendir ve güneş sistemindeki en küçük ikinci gezegendir. Roma savaş tanrısından sonra adlandırılan Mars, kırmızımsı görünümünden dolayı sıklıkla “Kızıl Gezegen” olarak da tanımlanır. Mars, öncelikle karbondioksitten oluşan ince bir atmosfere sahip karasal bir gezegendir .

Mars’ın Özellikleri

 • Mars ve Dünya yaklaşık olarak aynı topraklara sahiptir. 
  Mars, Dünya hacminin sadece % 15’ine ve Dünya kütlesinin sadece% 10’una sahip olmasına rağmen , Dünya yüzeyinin yaklaşık üçte ikisi su ile kaplıdır. Mars yüzeyinin ağırlığı, Dünya’nın yalnızca% 37’sidir (yani, Mars’ta neredeyse üç kat daha yükseğe sıçramanız anlamına gelir).
 • Güneş sistemindeki en yüksek dağı barındırıyor. Kalkan volkanı 
  Olympus Mons , 21km yükseklikte ve 600km çapındadır. Milyarlarca yıl boyunca oluşmasına rağmen, volkanik lav akışlarından elde edilen kanıtlar o kadar yenidir ki birçok bilim adamı hala aktif olabileceğine inanmaktadır.
 • Güneş sistemindeki en büyük toz fırtınalarına sahiptir. 

  Aylarca sürebilir ve tüm gezegeni kaplayabilirler. Mevsim aşırıdır, çünkü Güneş çevresindeki eliptik (oval şekilli) yörünge yolu, güneş sistemindeki diğer gezegenlerden daha uzundur .

 • Güneş, Dünya üzerindeki boyutunun yarısı kadar gözüküyor. 
  Güneş’in en yakın noktasında, Mars’ın güney yarımküresi, Güneş’e doğru eğilir ve kısa, yoğun bir sıcak yaza neden olurken, kuzey yarım küre kısa ve soğuk bir kışa dayanır: Güneşin en uzak noktasında, Marslı kuzey yarımküresine doğru Güney yarımkürede uzun ve soğuk bir kışa dayanırken, Güneş uzun ve ılıman bir yaza neden olur.
 • Mars parçaları Dünya’ya düştü. 
  Bilim adamları, Mars’tan şiddetli bir şekilde çıkan ve daha sonra Dünya’ya çarpmadan önce milyonlarca yıl boyunca galaktik molozlar arasında güneş sistemini dolaşan meteorların içindeki küçük Mars atmosferinin izlerini buldular. Bu, bilim adamlarının uzay görevlerini başlatmadan önce Mars’ı incelemeye başlamalarını sağladı.
 • Mars adını Roma savaş tanrısından alır. 
  Eski Yunanlılar, savaş tanrılarından sonra gezegene Ares adını verdi; Romalılar da aynı şekilde gezegenin kan kırmızısı rengini kendi savaş tanrıları olan Mars ile ilişkilendirdi. İlginçtir ki, diğer antik kültürler de renk üzerine odaklanmıştır.
 • Mars’ta sıvı su işaretleri var. 
  Yıllardır Mars’ın buz şeklinde su içerdiği bilinmektedir. Damlama suyunun ilk belirtileri krater duvarındaki koyu çizgiler veya lekeler ve uydu görüntülerinde görülen uçurumlardır. Mars’ın atmosferi nedeniyle, bu suyun donmasını veya buharlaşmasını önlemek için tuzlu olması gerekir.
 • Bir gün Mars’ta bir yüzük olacak. 
  Önümüzdeki 20-40 milyon yılda, Mars’ın en büyük ayı Phobos, 100 milyon yıla kadar sürebilen bir halka oluşturulmasına yol açan yerçekimi kuvvetleri tarafından parçalanacak.
webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?