Merkür

Merkür, Güneş’e en yakın gezegendir. Güneş’in her iki yörüngesi için Merkür, ekseni etrafında üç dönüş gerçekleştirir ve 1965 yılına kadar, Merkür’ün aynı tarafının Güneş ile sürekli karşılaştığı düşünülürdü. Yüzyılda on üç kez , transit olarak adlandırılan bir olayda Güneş’in karşısından geçen Dünya’dan Merkür görülebilir.

Çap:4.879 km
Kitle:3,30 x 10 ^ 23 kg (% 5,5 Dünya)
Moons:Yok
Yörünge Mesafesi:57.909.227 km (0.39 AU)
Yörünge Dönemi:88 gün
Yüzey sıcaklığı:-173 ila 427 ° C
İlk Kayıt:14. yüzyıl
Tarafından kaydedildi:Asur astronomları

Merkür Gerçekleri

 • Merkür’ün ayları ya da halkaları yoktur.
 • Merkür’deki kilonuz, Dünyadaki kilonuzun% 38’i kadardır.
 • Merkür yüzeyindeki bir gün 176 Dünya günü sürer.
 • Merkür’de bir yıl 88 Dünya günü sürer.
 • Merkür 4.879 km çapındadır ve onu en küçük gezegen yapar.
 • Merkür’ü kimin keşfettiği bilinmiyor.

Merkür

Merkür Hakkında Merak Edilenler

 • Merkür’de bir yıl sadece 88 gün sürüyor. 
  Merkür’deki bir güneş günü (gezegenin yüzeyinde öğlenden öğleye kadar geçen süre) 176 Dünya gününe eşittir, sidereal gün (sabit bir noktaya göre 1 dönme süresi) 59 Dünya günü sürer. Merkür neredeyse Güneş’e gelgit olarak kilitlenir ve zamanla bu, gezegenin dönüşünü neredeyse Güneş etrafındaki yörüngesine uyacak şekilde yavaşlatır. Merkür ayrıca 46 ila 70 milyon km arasında değişen Güneş’ten olan tüm gezegenlerin en yüksek yörünge eksantrikliğine sahiptir.
 • Güneş Sistemindeki en küçük gezegendir. 
  Çıplak gözle görülebilen beş gezegenden biri olan Merkür, Dünya için 12,742 Kilometre ile karşılaştırıldığında, ekvatorunda sadece 4.879 Kilometredir.
 • En yoğun ikinci gezegendir. 
  Gezegen küçük olsa bile, Merkür çok yoğundur. Her bir santimetreküp yoğunluğu 5.4 gramdır. Dünya daha yüksek bir yoğunluğa sahiptir. Bu, büyük ölçüde Merkür’ün esas olarak ağır metallerden ve kayadan oluşmasından kaynaklanmaktadır.
 • Civa erimiş bir çekirdeğe sahiptir. 
  Son yıllarda NASA’dan bilim adamları, Merkür’ün katı demir çekirdeğinin aslında erimiş olabileceğine inanmaya başladılar. Normalde daha küçük gezegenlerin çekirdeği hızlı bir şekilde soğur, ancak kapsamlı bir araştırmadan sonra, sonuçlar sağlam bir çekirdekten beklenenlerle aynı değildi. Bilim adamları şimdi çekirdeğin, çekirdek malzemenin erime sıcaklığını düşürecek kükürt gibi daha hafif bir element içerdiğine inanmaktadır. Merkür’ün çekirdeğinin hacminin% 42’sini oluşturduğu, Dünya’nın çekirdeğinin% 17’sini oluşturduğu tahmin ediliyor.
 • En sıcak ikinci gezegendir. 
  Güneş’ten daha uzak olmasına rağmen, Venüs ten daha yüksek sıcaklıklar yaşar. Güneşe bakan Merkür’ün yüzeyi 427 ° C’ye kadar sıcaklık görürken, alternatif tarafta bu -173 ° C’ye kadar düşebilir. Bunun nedeni, gezegenin sıcaklığın düzenlenmesine yardımcı olacak atmosferi olmamasıdır.
 • Güneş Sistemindeki en krater gezegendir. 
  Doğal jeolojik süreçlerle “kendini iyileştiren” birçok gezegenin aksine, Merkür’ün yüzeyi kraterlerle kaplıdır. Bunlara asteroitler ve kuyruklu yıldızlar ile yapılan çok sayıda karşılaşma neden olur. Çoğu Merküryan krateri ünlü yazar ve sanatçıların ismini almıştır. 250 kilometreden daha büyük olan kraterlere Havza denir. Caloris Havzası, yaklaşık 1,550 km çapındaki Merkür’deki en büyük darbe krateridir.
 • Sadece iki uzay aracı Merkür’ü ziyaret etti. 
  Güneş’e yakınlığı nedeniyle, Merkür’ü ziyaret etmek zor bir gezegendir. 
webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?