Microsoft, Windows 7 kullanıcılarını uyardı!

Günümüzde bir çok bilgisayarda çalışmakta olan Windows 7 için kötü haber geldi. Microsoft, bu işletim sistemine ait olan güvenlik güncellemelerini vermeyi kısa zamanda keseceğini yeniden hatırlattı. Şimdi sizlere Windows 7 güncelleme desteğinin kesileceği tarihten bahsedeceğim.

Windows 7 güncelleme desteği sona eriyor!

10 yıldan uzun süredir hayatımızda yer alan Windows 7 için verilecek olan güvenlik güncellemeleri 14 Ocak 2020 tarihinde son bulacaktır. Microsoft yaptığı duyurularla bunu sıklıkla hatırlatmıştır. Ayrıca kullanıcılar, bilgisayar ekranlarına gelen bildirimlerle, uyarılmaya devam etmektedir.

Açıklanan Şubat ayı verilerine göre, Windows 7 yüklenen bilgisayar sayısı, Windows 10’u geride bırakmıştır. Ancak, Microsoft’un asıl amacı bu kullanıcıları Windows 10’a yönlendirmektir. Bu güvenlik güncellemesinin desteğinin bırakılması, insanları ikna edecek gibi görünmektedir.

Windows, ilk olarak geçen yılın kasım ayında,, işletim sistemine verilecek desteğin kesileceğini bir toplantıda belirtmişti. Şirket, daha önce de Windows XP için benzer bir uygulama yapmıştı. Kademeli olarak desteği kesilen Windows XP yerine Windows Vista geçmişti. Windows Vista’nın yerini alan Windows 7 de 11 yaşında bize veda edecektir.

Toplu lisans müşterileri hala Windows 7’deki güncellemeler için ödeme yapabilirken, normal kullanıcıların çoğu şanssız kalır. Güvende kalmak için, her ay Microsoft’tan güvenlik güncelleştirmeleri almaya devam etmek için işletim sisteminizi Windows 8.1 veyawindowsok sık görüneceğini, ancak kullanıcıların bunları kalıcı olarak kaldırabileceğini ve gelecekteki uyarıların görünmeyeceğini belirtti. Tıpkı Windows XP’de olduğu gibi, uyarılar da Windows’un bu sürümünün neredeyse desteklemediğini ve bunun ne anlama geldiğini ve kullanıcının neler yapabileceğini ayrıntılarıyla açıklayan Microsoft web sitelerine bağlantılar sunacağını belirtir.

Microsoft, Windows 10’u Windows 7 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olarak sunmayacak , yani kullanıcılar yükseltmek istiyorlarsa Windows 10 lisansı almak zorunda kalacaklar. Ancak, Windows 7 kullanıcıları, Windows 10’u etkinleştirirken Windows 7 lisans anahtarlarını kullanarak hala Windows 10’u ücretsiz olarak alabilirler. Microsoft, bunun çalıştığını kabul etmemektedir, ancak etkinleştirme sırasında size orijinal bir Windows 10 lisansı vermektedir. Hala Windows 7 kullanıyorsanız bunu en kısa zamanda yapmanızı öneririz.

Windows 10’a yükseltmek istemeyen bir Windows 7 kullanıcısıysanız, macOS, Linux ve hatta Windows 8.1 gibi alternatifler vardır. 14 Ocak’tan sonra üçüncü taraf virüsten koruma yazılımı kullanmak, destek sona erdikten sonra ortaya çıkan herhangi bir OS güvenlik açığından yararlanan bir saldırgandan sizi korumaz. Windows 7 şimdi 10 yaşında ve tüm hesaplara göre eski bir işletim sistemi olarak kabul edilmektedir. 

 

webtoz.com
Posted in Akıllı Telefon Haberler

Telefon Engelleme

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarını uyardı
Posted in Haberler Webtoz

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarını uyardı!

Sony Kaç Adet VR Başlığı Sattı?
Posted in Gündem Haberler

Sony Kaç Adet VR Başlığı Sattı?

Facebook'a ABD'den Suçlama
Posted in Gündem Haberler

Facebook’a ABD’den Suçlama