Neptün

Neptün, onu Güneş sistemine en uzak olan sekizinci gezegendir . Bu gaz devi gezegen , mevcut güneş sistemine geçmeden önce güneş sistemi tarihinin ilk dönemlerinde Güneş’e daha yakın oluşmuş olabilir .

Neptün Hakkında Merak Edilenler

 • Neptün, eskiler tarafından bilinmiyordu. 
  Çıplak gözle görülmez ve ilk 1846’da gözlendi. Konumu matematiksel tahminler kullanılarak belirlendi. Roma deniz tanrısı adını aldı.
 • Neptün, ekseninde çok hızlı bir şekilde döner. 
  Ekvatoral bulutlarının bir dönüş yapması 18 saat sürer. 
 • Neptün, buz devlerinin en küçüğüdür. Uranüs’ten
  daha küçük olmasına rağmen , Neptün’ün daha büyük bir kütlesi var. Ağır atmosferinin altında Uranüs, hidrojen, helyum ve metan gazı katmanlarından oluşur. Bir su, amonyak ve metan buzu tabakasını içine alırlar. Gezegenin iç çekirdeği kayadan yapılmıştır.
 • Neptün’ün atmosferi, bir miktar metanla birlikte hidrojen ve helyumdan yapılmıştır. 
  Metan kırmızı ışığı emer ve gezegenin hoş bir mavi görünmesini sağlar. Yüksek, ince bulutlar üst atmosferde sürüklenir.
 • Neptün’ün çok aktif bir iklimi vardır. 
  Büyük fırtınalar üst atmosferi boyunca sarsılıyor ve yüksek hızlı rüzgarlar gezegenin etrafında saniyede 600 metre hızla ilerliyor. 
 • Neptün’ün çok ince bir halka koleksiyonu vardır. 
  Muhtemelen toz taneleri ile karıştırılmış ve muhtemelen karbon bazlı bir maddeyle kaplanmış olan buz parçacıklarından oluşurlar.
 • Neptün’de 14 ay var. 
  En ilginç ay, azot buzu ve toz parçacıklarını yüzeyinin altından yayan, donmuş bir dünya olan Triton’dur. Neptün’ün çekim kuvveti tarafından ele geçirildi. 
 • Sadece bir uzay aracı Neptün tarafından uçtu. 
  1989’da Voyager 2 uzay aracı gezegeni geçti. Neptün sisteminin ilk yakın çekim görüntüsünü geri verdi. NASA / ESA Hubble Uzay Teleskobu, aynı zamanda birkaç gezegen teleskopuna sahip olduğu için bu gezegeni de inceledi.

Neptün’ün Karanlık Dünyası

Neptün’ün güney atmosferindeki Büyük Karanlık Nokta, ilk olarak 1989 yılında Voyager 2 uzay aracı tarafından keşfedildi. Her gezegende kaydedilen en güçlü rüzgarlar, saatte 1.500 mil rüzgar yapan inanılmaz büyük bir fırtına sistemiydi. Bu kadar güçlü bir rüzgarın güneşten bugüne kadar gezegende nasıl keşfedildiği günümüzde hala bir gizem olarak kabul edilmektedir.

Voyager 2 uzay aracından elde edilen veriler aynı zamanda Büyük Karanlık Nokta’nın gezegenin kısa geçişleri sırasında önemli ölçüde değiştiğini gösterdi. Neptün, 1994 yılında Hubble Uzay teleskobu tarafından görüntülendiğinde, Büyük Karanlık Nokta ortadan kaybolmuştu, ancak Neptün’ün kuzey yarım küresinde farklı bir karanlık nokta ortaya çıkmıştı.

webtoz.com
Posted in Gündem

Vatandaşlık Vergisi

kıdem taminatı
Posted in Gündem

Tazminattan Vergi Kesintisi İadesi

Posted in Gündem

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesi

Posted in Gündem

İnternet Paylaşımı Ücretli Mi?