Obezite Nedir Ve Neden Olur

Obezite Nedir Ve Neden Olur

Günümüzde hastalıkların arttığını görmekteyiz. Her gün farklı bir hastalık türünün ismini duymaktayız. Bu hastalıkların bir tanesi de obezite hastalığıdır. Tanımlamak gerekirse vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığa zamanında müdahale edilmez ise ortaya farklı hastalıklar da çıkabilir. Örneğin kalp damar hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları gibi farklı hastalıklar ortaya çıkar. Fazla kilo alımı günlük hayatta insan faaliyetlerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum insanların yaşam kalitesini azaltır ve insanların hareketsiz kalmalarına neden olur. Bu hastalık da muhakkak doktor eşliğinde tedavi edilir.

Obezitenin Nedenleri

 Günümüzde teknolojinin gelişmesi her ne kadar olumlu bir gelişme gibi görünse de bu durum insanlar açısından oldukça olumsuz bir durumdur. Çünkü insanlar ihtiyaçlarını gidermek için daha çok interneti kullanmaktalar. Örneğin bir mağazaya ya da markete gitmek yerine bu ihtiyaçlarını internetten karşılamaktadırlar. Bilgisayar başında zaman geçiren bu insanlar giderek hareketsiz kalmışlardır. İnsanların enerji alımları fazla fakat enerji tüketimleri giderek azalmaktadır. Oturdukları yerden sürekli yağlı, tatlı, karbonhidratlı besinlerle beslenmeleri beraberinde kilo alımlarını da arttırmaktadır. Ayrıca çeşitli davranış bozuklukları da obeziteye neden olmaktadır. Örneğin psikolojik ve fizyolojik sorunlar insanlarda sürekli yemek yeme arzusu doğurur.

Obezite Nasıl Tedavi Edilir

Obezite bir hastalık çeşidi sayıldığı için doktor eşliğinde tedavi edilmesi gerekir. Onun için ilaç tedavileri hastalara uygulanmaktadır. İlaçlar hastada tokluk hissi uyandırmaktadır. Yine obezite için cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bunlar mide içi balon yerleştirilmesi, tüp mide ameliyatı gibi tedavilerdir. Bu tedavileri uygularken öncelikle hastanın tedaviye uygun olup olmadığını araştırmak gerekir. Ayrıca obezite hastalığına yakalanmamak için her gün düzenli bir şekilde yürüyüşler yapmak, spor aktivitelerine katılmak ve sosyal aktivitelerde bulunmak gerekir.

webtoz.com
Posted in nedir

evde kal Resimlı Sloganlar

Posted in nedir

Hazreti Kime Denir Mevlana’ya Neden Hazreti Diyorlar

Posted in nedir

Obezite Nedir Ve Neden Olur

Posted in nedir

LİNKLERE RESİMLERE VİRÜSLERİ NASIL YERLEŞTİRİYOLAR