Paleo Diyeti

Paleo Diyeti

Uzun bir süredir en etkili diyetler arasında yer alan bir diğer diyet ise Paleo diyetidir. Bu diyetin adı Paleolitik dönemden geliyor ve bir diğer adı da taş devri diyetidir. Bunu öğrendikten sonra Paleo diyetinin mantığını anlamak kolaylaşıyor. Kendinizi bir İlk çağlı, yani bir mağara adamı ya da kadını gibi düşünürseniz neler yiyebilirsiniz. Bir kere kesinlikle işlenmiş bir gıda alamazsınız. Daha basit ve organik beslenmeniz gerekir. Meyve ve sebzeleri de mevsiminde yemeniz önerilir.

Paleo Diyetinde Neler Yenir?

Paleo diyetinde bulabildiğiniz en doğal hayvan etlerini çok fazla pişirmeden tüketmeye dikkat etmeniz gerekiyor. İşlenmiş, dondurulmuş, rafine olan bütün etleri hayatınızdan çıkarın. Baklagiller çok önerilmiyor. Sağlığa yararlı olsalar da sindirimleri zor olduğu için baklagil mümkün olduğunca az alınıyor. İlginç bir şekilde yine sindirimdeki sıkıntıdan dolayı tam yağlı ve doğal süt ürünleri de fazla tüketilmiyor. Yumurtalar rafadan olacak şekilde haşlanıp tüketiliyor. Günde bir ya da 3 yumurta arasında tüketebiliyorsunuz. Sınırlı miktarda şeker oranı düşük olan meyvelerden yiyebiliyorsunuz. Kuruyemişler de sınırlı olarak alınabiliyor.

Paleo Diyetinde Önerilen Diğer Şeyler

Paleo diyeti yaparken soğan ve sarımsak gibi antioksidanlara sofranızda çok yer verebilirsiniz. Sınırlı miktarda az işlenmiş kahve tüketebilirsiniz. Bol sıvı tüketmek kesinlikle gerekiyor. Bu diyet D vitamini eksikliğine vurgu yapıyor ve mümkün olduğunca güneşlenmeniz öneriliyor. Beş saatten az ve douz saatten fazla uyumamanız gerekiyor. Çok az alkol alabiliyorsunuz ama mümkünse hiç tüketmemeniz daha iyidir. Düzenli spor yapmak kesinlikle tavsiye ediliyor. Bütün yemeklerinizi de daha az pişirmeniz öneriliyor. Kafanıza takılan diğer soruları bir mağarada sınırlı imkânlarla yaşasaydınız nasıl yapardınız diye düşünerek çözebilirsiniz. Çünkü Paleo diyetinin temel mantığı buna dayanıyor.

webtoz.com

Sporcu Diyeti

Salatalık Diyeti

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Popüler Diyet Listeleri