Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüs Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota virüsü 4-5 yaşlarındaki çocukları etkileyen bağırsak virüslerinden birisidir. Virüs dış dünyaya uyumluluğu ile kolaylıkla hava veya temas yoluyla bulaşabilmektedir. Virüsün bulaştığı ve daha çok etkilediği yaş aralığı 6-24 ay arasıdır. Rota virüsünün yol açtığı ölümlerin sayısı oldukça fazladır. Rota virüsüne yakalanmadan önce mutlaka aşısı yapılmalı çocukların sağlıkları gözetilmelidir. Peki, Rota Virüs aşısı ne zaman yapılır? Rota virüs hastalığına yakalanmadan önce bebeğin 6. haftasını doldurduktan sonra ilk doz aşısının yapılması ardından başka dozlar da verilecekse 4 hafta ara ile verilmesi gerektiği konusunda uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Rota Virüs Hastalığının Belirtileri

Rota virüsü çocukların ince bağırsaklarını etkileyerek sıvıyı en hızlı şekilde vücuttan atılmasına neden olmaktadır. Kuluçka süresi 1-3 gün arasında olduğu için ilk başta anlamamız mümkün değildir. En sık bilinen rota virüsü belirtileri ise şunlardır;

  • İshale ve kusmaya neden olan virüsün vücuttaki su oranını düşürdüğü için gözlerin yuvalarına doğru çekildiği görülebilir.
  • Renginde solgunluk, iştahsızlık görülebileceğinden dolayı kan şekerinin düşmesine sebep olabilir.
  • Hafif ateşli hallerle birlikte karın ağrısı bulgularına da rastlamak mümkündür.
  • Ağız kuruluğu görülebilir.

Yukarıdaki gibi bulgulara rastlanıldığı zaman hiç vakit kaybetmeden hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Eğer çocuğun bağışıklık sistemi güçlü ise en kısa sürede iyileşebilir. Bağışıklık sistemi güçlü olmayan çocukların iyileşme süreleri biraz gecikebilir. Ailelerin unutmaması gereken bir diğer konu ise bu virüs su kaybına neden olduğu için çocuğa bol miktarda su vermeleri çok önemlidir.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri