Şeytan Ve Hz. Muhammed Arasında Geçen Konuşma

Şeytan Ve Hz. Muhammed Arasında Geçen Konuşma

İbni Abbas r.a hazretlerinden naklen Muaz bin cebel naklediyor. ‘’ “Bir gün Resûlullah (S.A.V.) ile beraberdik. Ensârdan birinin evine toplanmıştık… Tam bir cemaat olmuştuk.  O sırada dışarından bir ses duyuldu. “İçeridekiler… Eve girmem için bana izin verir misiniz? Benim sizden bir dileğim var, görülecek bir işim var… ” Bunun üzerine, herkes Resûlullah (S.A.V.) Efendimizin yüzüne bakmaya başladı. Orada ve her zaman büyük o’ydu. İzin Ondan çıkacaktı…Şeytan Ve Hz. Muhammed Arasında Geçen Konuşma

Bunun üzerine dışarıdaki şeytan içeri alındı. Şeytan kendi isteği ile değil Allah istedi diye geldiğini belirtti. Daha sonra Hz. Peygamber efendimiz (s.a.v) şeytana bir takım sorular yöneltti. Şeytan ise hz. Peygamber efendimizin (s.a.v) suallerine yanıt verdi. Konuşmalar soru cevap şeklinde ilerledi. Sorulara ve cevaplara bakacak olursak…

Peygamber efendimiz şeytana en sevmediği kişileri sormuştur. Bunun üzerine şeytan, sabırlı kişileri sevmediğini, gece ibadetlerine önem veren kişileri, ilim insanlarını ve kendini Allaha adayan kişileri sevmediğini söylemiştir.

Peygamber efendimiz şeytanın en sevmediği sorduğunda ise şeytan; namaz kılanları ve oruç tutanları sevmediğini söylemiştir. Hatta namaz kılan biri ile karşılaştığında kendini titreme tutuğunu da söylemiş ve bu konun Müslümanlar için ne denli önemli olduğunu göz önüne sermiştir.

Peygamber efendimiz şeytana kuran okunurkenki halini de sormuştur. İşte o sırada şeytan büyük bir şekilde dehşete düşüp, kuran okuyan kimseyi gördüğünde eriyip yok olduğunu söylemiştir. Kuranı kerim hatimlerinden sonra sevindiğini de belirtmiştir. Bu nedenle Müslümanlar kuranı kerim hatmi yaptıktan sonra hemen baştan bir ayet daha okumaları gerekir. Bu sayede şeytanı sevindirmemiş ve kahretmiş olurlar.

Şeytanın en sevdiği kişiler ise kovuculuk yapan, yalan söyleyen, kumar oynayan ve içki içen kişilerdir. Şeytana sorulan sorulardan biri de sevdiği kişilerdir. Bu nedenle bir Müslüman asla yalan söylememi, iftira atmamalı ve kumar gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıdır.

Peygamber efendimiz (s.a.v) namaz konusunda da şeytana sorular yönetmiştir. Şeytan ise Müslümanları nasıl namazdan uzak durdurmaya çalıştığını anlatmıştır. Burada kişileri oyaladığını ve namazın vaktini geçirmeye çalıştığını anlatmıştır.

webtoz.com
Posted in Webtoz

oyun ile ilgili sözler

Posted in Webtoz

Aşk101 Dizi İncelemem

Posted in Webtoz

Aydan Getirilen İnsan Eli

Posted in Webtoz

Çilehane 40 Gün Karanlıkta Oturulması