Sporcu Diyeti

Sporcu Diyeti

Sporla uğraşan kişiler, sıkı çalıştıkları sürece başarı elde edebilirler. Uğraşılan spora göre, vücudu kuvvetlendirmek ya da zayıf kalan yerleri güçlendirmek gerekebilir. Sporcular başarılı olmak için, spor salonlarında çok fazla vakit geçirerek başarıyı kaçınılmaz hale getirmek isteyebilirler. Beslenme konusu, sporcular için çok önemlidir. Çünkü bir sporcu güzel bir şekilde beslenmezse, güçsüz düşebilir ve başarısız olabilir. Vücut bir tür makine olduğu için, makinenin bakımının da çok güzel olması ve doğru yakıtlar kullanması gerekir. Sporcu diyeti doğru yapıldığı takdirde ve diyeti uygulayan kişinin bünyesine uygun olursa başarılı olunabilir.

Sporcular neden diyet uygulamalıdır?

Sporcu kişiler, uygulamış oldukları diyetler sayesinde vücutlarının ihtiyacı olan besinleri farklı dönemlerde alabilir ve buna uygun bir diyet program çıkarabilirler. Bu diyet programlarında amaç, sporcuların başarılı olmasını sağlamaya odaklıdır. Spor yapan kişilerde kaloriye daha fazla ihtiyaç duyulur. Çünkü sürekli hareket halindedir ve hareket etmesi içinde enerjiye ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacını da kalorilerden sağlayabilir. Kalorilerin birçoğu karbonhidratlı ve şekerli besinlerde olsa da sporcular ihtiyacı olanları proteinlerden alır. Protein ağırlıklı kaloriler yağ oluşumunu engeller ve kaslar besinlerini proteinlerden alır.

Sporcuların diyet örnekleri

Sporcuların belirli dönemleri vardır. Bu dönemlerde hafif diyetlere, orta yoğunluklu diyetlere ve yüksek proteinli diyetlere başvurabilirler. Hafif diyetlerde kepek ekmeği, yağsız peynir ve omlet tüketebilirler. Ara öğünlerinde meyve tüketebilir ve akşamları ton balıklı salatayla değerlendirebilirler. Orta yoğunluklu diyetlerde beyaz peynir ve domatesli tost, yarım yağlı yoğurt yiyebilir ve ara öğünlerinde portakal suyu içebilirler. Akşamları ise haşlama ya da ızgara yağsız etleri tüketebilirler. Yüksek proteinli diyetler ise birçok sporcunun tercih etmiş olduğu bir diyet programı olup, yumurta, makarna, pirinç pilavı gibi besinlerin tüketilebildiği diyetlerdir.

 

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri