stockholm diyeti nedir

Stockholm Diyeti Nedir

Dünya genelinde artan nüfusun beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışma alanlarından biri de diyet yöntemleridir. Diyetle sağlıklı, istenilen, fit bir vücuda kavuşmak mümkündür. Stockholm Diyetine, İsveç Diyeti ve Dünyevi Sağlık Diyeti de denmektedir. 37 bilim insanı tarafından EAT-Lancet Komisyonu’nda bir araya gelerek oluşturulan, geliştirilen bir diyettir. Hayvansal gıdalar ve süt ürünleri tamamen bıraktırmasa da, olabildiğince az kullanılması diyetin temel prensibidir. Bir nevi, ekolojik bir diyettir, dünyaya dosttur. En iyi, en sağlıklı diyet olarak anılmakta, bilinmektedir. Metabolizmayı etkili şekilde değiştirip, iki yıl kadar da çok ciddi rakamlarda geri kilo alımını engellemesi, bu diyetin en sevilen yanıdır. Amerikan Kalp Vakfı da kısa sürede kilo vermek isteyenlere bu diyeti önermektedir.

Stockholm Diyetinin Ayrıntıları

Dikkat edilmesi gereken ilk şey, kırmızı et tüketimidir. Kırmızı eti her gün ya da hatta birkaç kez değil de haftada bir kez hamburger köftesi büyüklüğünde veya ayda bir biftek şeklinde tercih edilmesi gerekiyor. Tavuk ve balık gibi beyaz et grubu ise haftada birkaç kez yenilebiliyor. Bu diyette protein ihtiyacı daha çok bitkilerden karşılanıyor. Fındık fıstık gibi kuru yemişler, kuru baklagil beslenmenin merkezindedir. Porsiyonların yarısının sebzelerden oluşması beklenir. Günde iki litre su içmek, çay kahve gibi kafein içeren ürünleri belirtilen günlerin dışında kullanmamak kesinlikle şarttır.

Günde 50 gram fındık fıstık, 75 gram kuru baklagil, 28 gram balık, 13 gram yumurta, 14 gram kırmızı et veya 29 gram tavuk, 232 gram ekmek, karbonhidrat ya da pirinç gibi tahıllar sıkça tüketilir.  50 gram nişastalı sebze, 250 gram süt, 300 gram sebze, 200 gram meyve, 31 gram şeker, 50 gram sıvı yağ şeklinde uygulanan, sağlıklı bir diyet programıdır.

 

 

webtoz.com
Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri

Posted in diyet

Popüler Diyet Listeleri