Tüp Bebek Başkasının Spermi Mi?

Tüp Bebek Başkasının Spermi Mi?

Günümüzde birçok çift bebek sahibi olamadıkları için çeşitli yöntemleri deneyerek çocuk sahibi olmaya çalışırlar. 6 ay ile 1 yıl gibi bir zamanda normal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlere doktorlar tedavi ederek sorunu bulmaya çalışır. Kadının yumurtasının çatlamasına, adet düzenine, hormonal dengesine bakılırken erkeklerin sperm hareketine, hızına ve sayısına bakılır. İlk önce ilaç tedavisiyle bebek oluşmasını deneyen doktorlar daha sonra aşılama ve tüp bebek yöntemini denerler. Tüp bebek, kadından alınan yumurta ile erkekten alınan spermin laboratuar ortamında döllenmesini sağlamaktır. Bu işlemi doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanları yaptığı halde çoğu insan tüp bebek başkasının spermi mi diye insanların aklına şüpheci bir soru gelebilir.

Tüp Bebek Güvenilir Mi?

Geçmişte birçok ülkede yapılan tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurta karışıklığı yaşandığı için büyük skandallara yol açmıştır. Çiftlerin sperm ve yumurtasının karıştırıldığı gibi döllenmiş bir yumurtayı da başka bir kadına nakledildiği de olmuştur. Benzer bir konu yıllar önce de Adana’da gerçekleşmiş ve doktorlar tutuklanmıştır. Bu tip haberleri duyan birçok çift bebek sahibi olabilmek için tüp bebek güvenilir mi diye merak edebilir. Ancak bu tip sorunları geride bırakmak için günümüzde farklı bir yöntem izleniyor. Çiftlerden alınan yumurta ile sperm çiftlere verilen barkot numarası ile kimlik bilgisi belirlendiği için hata yapma oranı sıfıra kadar inmiştir. Hata yapmak facialara yol açacağı için çiftten yumurta ile sperm barkotlu tüplere konur. Laboratuarda döllenmesini yapmadan önce 2 kez barkot numarası kontrol ediliyor. Döllenen yumurta sahibine nakledileceği zaman da barkot numarası ile kimlik bilgisi yine 2 kez kontrol edilerek bayanın rahmine yerleştiriliyor. Sperm ile yumurtayı dondurma işleminde de barkot numarası ile kimlik bilgileri 2 kez kontrol edilerek işleme başlanıyor. Ayrıca karışıklığı önlemek için görevlendirilmiş 2 adet sağlık çalışanı dahi bulunduruluyor.

Tüp Bebekte Embriyo Karışması

2018 yılında İstanbul’da tüp bebek yaptıran bir ailenin embriyonun karışarak başkasının bebeğini doğurduğu ortaya çıktı. Ünlü bir tüp bebek hastanesinde isim benzerliği nedeniyle meydana gelen bu durum tüp bebekte embriyo karışması olur mu diye soruların çıkmasına neden oldu. Bu çok nadir karşılaşılan bir durum olmakla birlikte günümüzde gerekli önlemler alınarak ve kimlik kontrolü yapılarak embriyo nakil edilir. Bebeğiniz size ait olup olamadığını anlamak istiyorsanız anne ve babanın kan grupları ile bebeğin kan grubunun eşleşip eşleşmediğine bakabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise DNA testidir. Embriyo, yumurta ve sperm karışması sonucunda hastaneyi şikâyet edebilme hakkına da sahipsiniz.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları hem devlet hastanesinde hem de özel hastanelerde yüksek bir fiyat belirlendiğini herkes bilir. Günümüzde tüp bebek için yaklaşık 5-6 bin TL para istenir. Tüp bebek için kullanılan malzemeler, çalışan ücretleri, vergisi, kullanılan ilaçlar oldukça pahalı olduğu için bu fiyat biraz yüksektir. Ayrıca ilk 3 denemeyi devlet karşılamaktadır ve SGK masrafların 1 denemede %70’ini, 2. denemede %75’ini ve 3. denemede 80’ini karşılar.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri