Tüp Bebek Caiz Mi?

Tüp Bebek Caiz Mi?

Tüp bebek ülkemizde yasal olup çocuğu olmayan çiftlerin en çok başvurdukları bir tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntem doğal yollarla bebek sahibi olmayan çiftlerin laboratuar ortamında yumurta ile spermi döllendirip rahme bırakılması işlemidir. Tüp bebek doğal yollarla oluşmadığı için birçok insanın aklına tüp bebek caiz mi? caiz olması için neler yapılabilir gibi sorular gelebilir. Tüp bebek modern çağın getirdiği bir yöntem olduğu için kuranı kerimde geçmez ve hakkında söylenmiş hadisi şerifler de yoktur. Ne yapacağını bilemeyen Müslümanlar çeşitli din adamlarından ve diyanet bakanlığından görüş almaya çalışırlar.

Tüp Bebek Günah Mı Nihat Hatipoğlu?

Türk akademisyen ve ilahiyatçı olan Nihat Hatipoğlu tüp bebek konusunda da görüşlerini belirtmiştir. Tüp bebek günah mı Nihat Hatipoğlu hocam diyen insanlara cevap olarak günah değildir fakat bazı şartları bulur diye eklemiştir. Sperm ile yumurta evli çiftlere ait olması ve döllenen embriyonun yumurta sahibine nakledilmesi gerektiğini söylemiştir. Sperm ya da yumurtanın yabancı kişilerden alınması ise zina sayılacağı için kesinlikle caiz değildir. Tüp bebek yaparken de güvenilir bir yerin seçilmesi de önemlidir. Kadından ve erkekten alınan yumurta ile spermi döllenme aşamasında karıştırılmadan yapılması gerekiyor.

Tüp Bebek Caiz Mi Fatih Kalender

Fatih kalender İslam gibi birçok konuda araştırma ve inceleme yapan bir yazardır. Tüp bebek caiz mi fatih kalender hoca bu konuda ne düşünüyor diyen birçok insan bulunuyor. Fatih kalender tüp bebek hakkında olumlu düşünmemekle birlikte eşlerin psikolojik durumu kötü etkileneceği zaman tüp bebek yapılabileceğini belirtmiştir. Ancak tüp bebek yapılabilmesi için güvenilir ortam olması, yumurta ve spermin evli çiftlere ait olası ve muayene eden ile işlemi gerçekleştiren kişilerin kadın olması şartı ile gerçekleştirileceğini vurguluyor. Yine de tüp bebek yapılmasını pek tavsiye etmediğini de ekliyor. Cübbeli Ahmet Hoca’ya göre ise tüp bebek caizdir. Fakat normal yollardan bir çocuğu olan birinin 2. çocuğu için tüp bebek yapılmasını ve 2. çocuğunda cinsiyet belirleyerek tüp bebek yapılmasını uygun görmez. Bunların dışında diğer hocalar gibi işlemi kadın doktorun ve çalışanlarının yapması, güvenilir bir kurumun seçilmesi ve yumurta ile spermin evli çiftlere ait olası gerektiğini belirtir.

Tüp Bebek Kader Mi?

Kuranı kerimde bazılarına sadece kız evladı verildiği bazılarına sadece erkek evladı verildiği bazılarına da her ikisinin verildiği ve bazılarına da çocuk nasip edilmediği belirtilmiştir. Bunu gören birçok Müslümanlar tüp bebek kader mi diye düşünebilirler. Bazı hocalara göre tüp bebek kaderdir ve Allah onları çocuk sahibi olabilmeleri için tüp bebek merkezlerini vesile kılmıştır.

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri