Tüp Bebek Nasıl Yapılıyor

Tüp Bebek Nasıl Yapılıyor?

Tüp bebek yöntemi, çeşitli sebeplerden dolayı bebek sahibi olamayan çiftlerin imdadına koşan bir üreme metodudur. Eskiden beri uygulanan bu yöntem ile milyonlarca insanın bebek sahibi olmalarını sağlamıştır. Öncelikle kısırlık tedavisinde en çok işe yarayan tüp bebek yöntemi dünyada uygulanan en iyi üreme yöntemi olarak seçilmiştir. Tüplerin tıkalı olması, enfeksiyonlar, erkeğin sperminin düşük seviyede olması, kilolu olmanın yanında yaşın bir hayli büyük olmasına bağlı olarak bebek sahibi olmayı zorlaştıran etmenlerdendir. Tüp bebek nasıl yapılıyor? denince ilk akla gelen ocakta kullandığımız tüp olmamalıdır. Bazı insanların hala bu konuda çok fazla bilgiye sahip olmamaları nedeniyle böyle bir şeyin akıllarından geçtikleri olabiliyor.

Tüp Bebek Yöntemi Nedir?

Adından bu kadar çok bahsettiren bebek sahibi olabileceğiniz yöntem hakkında sizce yeterince bilgiye sahip miyiz? Hiç kendi kendinize tüp bebek yöntemi nedir? diye sordunuz mu? Gelin beraber bu soruların cevabını öğrenelim. Tüp bebek, kadının üremesinde rol alan yumurtanın ve erkeğin sperminin alınarak laboratuar ortamında döllenmesini sağlayan tedavi şekline denir. Yumurtalar döllenip embriyo halini aldıktan sonra kadının rahmine yerleştirerek gebeliğin oluşmasını sağlamaktadır. Normal bir gebelik ile hiçbir farkı olmayacağından dolayı herhangi bir genetik sorunla karşılaşılmaz. Tek farkı döllenme işleminin anne rahmi yerine laboratuar ortamında gerçekleşmesidir.

Erkek Kısırsa Tüp Bebek Yöntemi Uygulanabilir Mi?

Erkeğin kısır olduğuna dair bulgular saptandığında tüp bebek tedavisinden önce aşılama tedavisini tercih etmeleri gereken ilk yöntemdir. Erkek kısırsa tüp bebek yöntemi uygulanabilir mi? sorusuna verilecek en iyi cevap “evet” olacaktır. Aşılama yöntemi, tüp bebek yöntemine göre birazcık farklı olup erkeğin spermleri toplanarak kadının rahmine yerleştirmeye aşılama yöntemi denmektedir. Eğer kadının da hamile kalma konusunda sorunları var ise işte o zaman tüp bebek yöntemi denenebilir.

Eşlerin biyolojik özelliklerine göre iki adet tüp bebek yöntemi arasında uzmanlar seçim yaparak döllenmeyi gerçekleştirirler.

  1. Laboratuarda gerçekleştirilen klasik tüp bebek yöntemlerindendir. Spermleri yumurtaların yanına bırakarak kendi kendilerine yumurta ile birleşerek döllenme işlemini gerçekleştirmelerini beklemektir. Ardından anne rahmine yerleştirerek gebeliğin devam etmesini sağlamak için uzmanların kontrolü altında tutulmalıdır.
  2. Kadın ve erkekte de sorunlar varsa mikroskop yardımıyla bir mikroenjeksiyon kullanarak spermin yumurtanın içine bırakılma yöntemi de sıkça kullanılan yöntemlerdendir.

Tüp Bebek Yaş Sınırı Nedir?

Tüp bebek uygulaması yapılmadan önce kadının yumurtalıkların durumunu ultrason ve tahlil sonuçları ile birlikte değerlendirilerek karar verilir. Henüz yumurta rezervinin bitmediği durumlarda tüp bebek şansının olabileceği bilinmektedir. Peki yumurtaların rezervi ne zaman biter? ya da tüp bebek yaş sınırı nedir? diye soracak olursak cevaben 45 yaş ve altı demek daha iyi olur. Yaş ne kadar yüksek olursa başarı şansı da o kadar düşük olabileceğinden, çok geç yaşlara kalmadan bir an önce tüp bebek tedavisi için en yakın zamanda tüp bebek uzmanlarına gitmeniz gerekiyor.

 

webtoz.com
Posted in Kadın

Düğün Davetiye Kartları 2020

Posted in diyet

Sporcu Diyeti

Posted in diyet

Salatalık Diyeti

Posted in diyet

Sağlıklı Kilo Verme Yöntemleri