Ülkemizde Ağız ve Diş Sağlığı

Ülkemizde Ağız ve Diş Sağlığı

İnsanların en ciddi sorunlarından birisi ağız ve diş sağlığıdır. Teknolojinin gelişmesi ve insanların alım gücünün artması ile ağız ve diş sağlığında ciddi sorunlar baş göstermiştir. Yenilen ve içilen gıdaların çeşitliliği ve bunlara ulaşımın kolaylaşması, diş ve diş eti hastalıklarında ciddi artış doğurmuştur. Ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde ağız ve diş sağlığına verilen önem oldukça azdır. Bunda alım gücü ve insanların yaşam standartlarındaki lüksün henüz tam olarak yerleşmemiş olmasının ciddi payı vardır. Ayrıca ağız ve diş hastalıklarının diğer birçok hastalıkta olduğu gibi, direkt ve hızlı olarak hayatımızı etkilemiyor olması da ağız ve diş sağlığına verilen önemi azaltmaktadır.Ülkemizde Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığını, dişlerde oluşan çürükler ve diş eti rahatsızlıkları olarak iki ana grupta inceleyebiliriz. Diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmaları elbette ciddi ağrılar, sızılar ve rahatsızlıklar verebilir. Fakat asıl önemli husus, ağız ve diş sağlığındaki diş eti iltihaplanmaları ve çürüklerinin sağlığımızı direkt etkiliyor olmasıdır. İnsan vücudu gıdalara ve sıvılara ihtiyaç duyar. Hayatın idame ettirilmesinde besinlerin ve yiyeceklerin ciddi rolü vardır. Ağız bu gıda ve içeceklerin vücuda giriş yaptığı yerdir. Yenilen gıdalar dişler vasıtası ile öğütülerek ağzımızdaki tükürük sıvısı ile birlikte midemize gönderilir. Dişlerimizde oluşmuş olan çürükler ve diş etlerimizde oluşan iltihaplar yediğimiz gıdalar ve tükürük ile midemize direkt ulaşır. Bu durum vücuttaki birçok organı olumsuz yönde direkt etkileyebilmektedir. Sonucunda ciddi rahatsızlıklara sebebiyet verecektir. Bu sebepten ağız ve diş sağlığı üzerinde durulması gereken çok önemli bir husustur.

Ağız ve diş sağlığımızı korumak için diş ve diş etlerimizin sağlıklı olmalarına önem vermeliyiz. Yediğimiz ve içtiğimiz gıdaların ağzımızda oluşturabileceği kirliliğin önüne geçebilmek için her gün düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalı ve gerekli diş ve ağız sağlık ürünlerini mutlaka kullanmalıyız. Oluşabilecek her türlü komplikasyonda ağız ve diş sağlığı uzmanı ve diş hekimine gidilmeli ve asla tedavi süreci aksatılmamalıdır. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda dişlerimizde çürükler oluşacaktır. Bunun sonucunda hem yeme içme bozukluğu oluşabilir hem de konuşma güçlüğüne kadar gidebilecek farklı rahatsızlıklar doğabilir. Ağız ve diş sağlığı ihmale gelmez.

webtoz.com

evde kal Resimlı Sloganlar

Hazreti Kime Denir Mevlana’ya Neden Hazreti Diyorlar

Obezite Nedir Ve Neden Olur

LİNKLERE RESİMLERE VİRÜSLERİ NASIL YERLEŞTİRİYOLAR