Uranüs

Uranüs, Güneşe yakınlık bakımından yedinci sırada yer alır. Çıplak gözle görülebilmekle birlikte, karanlık ve yavaş yörüngesi nedeniyle gezegen olarak tanınmamıştır. Uranüs teleskopla keşfedilen ilk gezegen oldu. Uranüs, 98 derecelik eksenel bir yatırma ile yana yatırılıyor. Genellikle “Güneş’in yanlarında dönmesi” olarak tanımlanır.

Uranüs’ün Özellikleri

gezegenler

 • Uranüs, 1781 yılında Sir William Herschel tarafından resmen keşfedildi
  Eskilerin görmesi çok azdı. İlk başta Herschel bir kuyruklu yıldız olduğunu düşündü, ancak birkaç yıl sonra bir gezegen olarak onayladı. Herscal, keşfi King George III’ten sonra “Georgian Sidus” olarak adlandırmaya çalıştı. Uranüs ismi astronom Johann Bode tarafından önerildi. Eski adı Yunan tanrısı Ouranos’tan geliyor .
 • Uranüs, her 17 saatte bir, 14 dakikada bir kendi ekseninde döner. 
  Gezegen, Dünya’nın ve diğer pek çok gezegenin dönme biçiminin tersine, geriye dönük olarak döner .
 • Uranüs her 84 Dünya yılda bir Güneş etrafında yolculuk yapar. 
  Yörüngesinin bir kısmı boyunca kutuplarından biri diğeri doğrudan Güneş’e bakar ve yaklaşık 42 yıl doğrudan güneş ışığı alır. Zamanın geri kalanı karanlıkta geçirir.
 • Uranüs, sıklıkla “buz devi” gezegen olarak adlandırılır. 
  Diğer gaz devleri gibi , içerisine karışan helyum içeren bir hidrojen üst tabakası vardır. Aşağıda bir kaya ve buz çekirdeğini çevreleyen buzlu bir “manto” bulunur. Üst tarafı atmosfer su, amonyak ve gezegene soluk mavi rengini veren metan buz kristallerinden oluşur.
 • Uranüs, herhangi bir gezegenin en soğuk sıcaklıklarına çarpar. 
  Minimum -224 ° C atmosferik sıcaklıkta Uranüs güneş sistemindeki en soğuk gezegendir. Neptün Uranüs kadar soğuk olmasa da ortalama olarak daha soğuktur. Uranüs’ün üst atmosferi bulut güvertelerinde yer alan fırtınaları gizleyen bir metan pusuyla kaplıdır.
 • Uranüs iki set halinde çok ince koyu renkli halkalara sahiptir. 
  Onbir iç halka ve iki dış halka vardır. Muhtemelen Uranüs’ün aylarından biri ya da birkaçı bir etkiyle parçalandığında oluşmuşlardır. İlk halkalar 1977’de, 2003 ve 2005 yılları arasında Hubble Uzay Teleskopu görüntülerinde iki dış halka keşfedildiğinde keşfedildi.
 • UranüsUranüs’ün uydularına William Shakespeare ve Alexander Pope tarafından yaratılan karakterlerin isimleri verildi. 
  Bunlar Oberon, Titania ve Miranda’dır. Hepsi karanlık yüzeyli donmuş dünyalar. Bazıları buz ve kaya karışımıdır. Uranya’nın en ilginç ayı Miranda; Buz kanyonları, terasları ve diğer tuhaf görünümlü yüzey alanlarına sahiptir.
webtoz.com
Posted in İnternet

İNTERNETE BAĞLANAMIYORUM SORUNU

Posted in Ağ Sistemleri

Android ağa erişim reddedildi Hatası Çözümü

Posted in Ağ Sistemleri

ip adresi ele geçerse ne olur

Posted in İnternet

Çalınan Hotmail Adresini Geri Alma