Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

 • Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

 • İnsanların bildiği en yüksek dağ Vesta adında bir asteroit üzerindedir. 22 km uzunluğa sahip bir boylamı ölçen Everest Dağı’nın üç katı yüksekliğindedir!
 • Uzay çöpü, artık yararlı bir amaca hizmet etmeyen, Dünyayı dolaşan insan yapımı herhangi bir nesnedir. Bilim adamları, roketlerden ve uydulardan parçalar da dahil olmak üzere bugün yaklaşık 500.000 adet uzay çöpü olduğunu ve Uluslararası Uzay İstasyonunun inşası sırasında anahtarlar gibi günlük eşyaların düştüğünü tahmin ediyorlar.
 • Uzay Hakkında İlginç Bilgiler
 • Kuyruklu yıldızlar yaklaşık 4.5 milyar yıl önce güneş sistemimizin yaratılmasından kalanlar, bunlar kum, buz ve karbondioksitten oluşur.
 • Jüpiter, Satürn, Uranüs veya Neptün üzerinde yürüyemezsiniz çünkü katı yüzeyleri yoktur!
 • Evrende, dünyadaki bütün plajlarda kum taneleri yerine daha fazla yıldız var. Bu en az bir milyar trilyon!
 • Nasa Canlı Yayında İken Kimliği Tespit Edilemeyen Uzay Araçları Ardından Yayını Kesmiştir.
  Nasa Canlı Yayında İken Kimliği Tespit Edilemeyen Uzay Araçları Ardından Yayını Kesmiştir.

 • Uzayda atmosfer yoktur, yani sesin duyulacak bir yol veya yolu yoktur. Astronotlar, telsiz dalgaları hala gönderilip alınabildiğinden, uzayda iken iletişimde kalmak için telsizleri kullanır.
 • Tüm kıyafet 12 milyon dolara mal olsa da, bu maliyetin % 70’i sırt çantası ve kontrol modülü için geçerli.
 • Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

Nötron Yıldızları Saniyede 600 Kez Dönebilir

Nötron yıldızları bilinen evrendeki en yoğun ve en küçük yıldızlardır ve yarıçapı yaklaşık 10 km (6 mil) olmasına rağmen, Güneş’inkinin birkaç katı bir kütleye sahip olabilirler. Bir çekirdek çöküş süpernova yıldız patlamasından doğduktan sonra saniyede 60’a kadar dönebilirler ve fiziklerinden dolayı saniyede 600-712 kat kadar hızlı döndükleri bilinmektedir.

Yale Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, 55 kat Cancrie adında ve Dünya’nın iki katı yarıçapa sahip olan ve sekiz kat daha büyük bir kütle olan, grafit ve elmastan oluşan bir yüzeye sahip olabileceğini öne sürüyor. 40 ışık yılı uzaklıkta ama Kanser takımyıldızında çıplak gözle görülebilir.

Ay’ın atmosferi yok, bu da yüzeyi aşındıracak rüzgâr ve ayak izlerini yıkamak için su olmaması anlamına geliyor. Bu, Apollo astronotlarının ayak izlerinin, uzay aracı baskılarının, gezici baskıların ve atılan malzemelerin yanı sıra milyonlarca yıl boyunca orada olacağı anlamına gelir.

Venüs, gününü tamamlamak için 243 Dünya günü süren yavaş bir eksen dönüşüne sahiptir. Venüs’ün Güneş etrafındaki yörüngesi 225 Dünya günüdür ve Venüs’te bir yıl, Venüs’te bir günden 18 gün daha azdır.

Kara Delik
Kara Delik

Aynı Metal Türünden İki Parça Uzaya Dokunursa, Kalıcı olarak Bağlanırlar

Bu inanılmaz gerçek, soğuk kaynak olarak da bilinir ve iki metal parçasının atomlarının ayrı olduklarını bilmelerinin bir yolu olmadığı için olur. Bu, parçalar arasında bulunan hava ve su nedeniyle Dünya’da gerçekleşmez.

Bilim insanlarına göre, 600 km genişliğinde ve 21 km yüksekliğindeki Olympus Mons, Mars’ta hala aktif olabilecek bir volkan. Herhangi bir gezegenin en yüksek zirvesidir. Ancak, asteroit Vesta’daki Rheasilvia merkezi zirvesi 22 km’de daha uzundur.Uzay Hakkında İlginç Bilgiler

Uzayda Kaç Tane Yıldız Olduğunu Kimse Bilmiyor!

Geniş alan boyutu, kaç tane yıldızımız olduğunu doğru bir şekilde tahmin etmeyi imkânsız kılar. Şu anda, bilim adamları ve astronomlar, tahmin etmek için yalnızca galaksimiz Samanyolu’ndaki yıldız sayısını kullanırlar. Bu sayı 200-400 milyar yıldız arasında ve milyarlarca galaksinin olduğu tahmin ediliyor, bu yüzden uzaydaki yıldızlar gerçekten hesaplanamaz.

Güneşten Daha Fazla Enerji, Gezegenin Bir Yılda Kullandığından Her Saatte Bir Dünya’ya Çarpıyor

Güneş enerjisi kullanımı, son 15 yılda her yıl yüzde 20 oranında artmıştır. Göre Yale Çevre 360, dünyanın güneş enerjisi 98.9 gigavat o yıl üretildiğini, yani 2017 yılında yüzde 30 daha güneş enerjisi kapasitesini ekledi.

Görünüşte çok fazla sayıda görünmesine rağmen, bu miktardaki enerji yalnızca dünyanın yıllık elektrik kullanımının yüzde 0.7’sini oluşturuyor .

webtoz.com

Türk Kahinler

Atmosfer Katmanları ve Özellikleri

Mars Hakkında Kısa Bilgiler

Uzay Hakkında İlginç Bilgiler